پایان نامه رایگان درمورد الخیار

کرده است که هر گاه ثمن یا بدل آن را آورد خیار دارد یا بیع منفسخ می شود. وقتی ثمن یا بدل آن به فرد صحیح منصرف شد معنایش آن است که هر گاه ثمن صحیح یا بدل صحیح آن را رد کردم، خیار دارم. از این رو، رد فرد غیر صحیح از حدود شرط خارج است و مانند آن است که غیر جنس را رد کرده باشد…. و خلاصه اینکه انصراف ثمن به فرد صحیح هم در بیع کلی و هم در ما نحن فیه گرچه صحیح است؛ ولی در اینجا چون اگر معلوم گردد که ثمن مردود به مشتری معیب است مانند موردی است که معلوم گردد ثمن مردود به مشتری از غیر جنس ثمنی است که معامله بر آن صورت گرفته، باطل است و یا بیع کلی قیاس نمی شود (خوئی، مصباح الفقاهه، 6/238و239).

3. تصرف در ثمن
محقق اصفهانی محل بحث را چنین تبیین می فرمایند:
1. محل بحث جایی است که یا حق خیار فعلی و اعمال آن متوقف بر رد باشد و یا حق خیار معلق بر رد باشد و سایر وجوهی که حق خیار در آن وجود ندارد خارج از مبحث ماست.


اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

2. محل بحث جایی است که تصرف از این حیث که کشف از رضایت به عقد می کند و یا از این حیث که التزام عملی به عقد است مسقط باشد و مسقط تعبدی نباشد و الا باید بر مورد تعبد یعنی خیار حیوان اقتصار کرد.
3. باید خیار معلق بر رد عین ثمن باشد نه بدل آن؛ زیرا در صورتی که معلق بر رد

بدل باشد تصرف در ثمن کاشف از رضایت به عقد یا التزام عملی به آن نیست.
4. محل نزاع جایی است که تصرف مغیر عین یا موجب اتلاف آن باشد. (شیخ اصفهانی، حاشیه مکاسب، 4/199).

4. حکم تلف ثمن یا مبیع

در صورتی که خیار مشروط به رد ثمن است، ممکن است مبیع یا ثمن تلف شود و در هر دو صورت ممکن است تلف قبل یا بعد از رد ثمن باشد. در نتیجه چهار صورت متصور است. در هر یک از این صور دو پرسش قابل طرح است:
یک. چه کسی ضامن است؟
دو. آیا خیار باقی است یا منتفی است؟
الف)ضمان تلف مبیع یا ثمن
قبل از ورود به بحث برای تنقیح محل بحث بیان چند مقدمه ضروری است:
مقدمه اول: موضوع بحث در اینجا تلف است، نه اتلاف؛ زیرا در صورت اتلاف مبیع یا ثمن اتلاف کننده ضمن است و در آن اختلافی نیست.
مقدمه دوم: در بیع خیاری در غیر از صورتی که خیار مشروط به رد ثمن است شکی نیست که اگر مبیع یا ثمن تلف شود از مال مالک آن تلف شده است. بحث در جایی است که خیار مشروط به رد ثمن شود. در این صورت است که وجود قاعده «التلف فی زمن الخیار ممن لا خیار له» بحث هایی را می آفریند.
مقدمه سوم: بحث در جایی است که مبیع یا ثمن شخصی باشد؛ (خوانساری، منیه الطالب، 3/98). زیرا قاعده التلف فی زمن الخیار در جایی که مبیع یا ثمن کلی است جاری نمی باشد؛ زیرا این قاعده درباره تلف ثمن یا مبیع است و در مواردی که ثمن یا مبیع کلی است آنچه تلف می شود ثمن یا مبیع نیست بلکه مصداق این دو است. (خوئی، مصباح الفقاهه، 6/248).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *