دانلود پایان نامه رشته حقوق درباره بوروکراسی

است که از ارتباط حداقل 2 شخص، در صورتی که یکی از آنها به گونه‌ای عمل کند که رفتار دیگری را به نحو دلخواه تغییر دهد، به وجود می‌آید (ضرابی، 1378، ص 67).

نظارت با واژه‌های <قدرت>، <اختیار> و <نفوذ> ارتباطی نزدیک دارد. زمانی که کوشش ما برای اعمال نفوذ به نتیجه مورد نظر برسد، نظارت ایجاد می‌شود. بنابراین نظارت تفاوت میان کوشش ثمربخش و کوشش بی‌ثمر را بیان می‌دارد. فقدان نظارت دلیل بر عدم کوشش برای اعمال نفوذ نیست؛ بلکه وجود بی‌نظمی و عدم نظارت حاکی از آن است که نیروهایی قوی‌تر از نیروی شخصی که قصد نـظـارت دارد، در جـریان مورد نظر حاکم می‌باشند. برای نظارت می‌توان تعریف‌های دیگری هم بیان داشت. نظارت در معنای حفظ و اصلاح موازینی که مظهر عملیات مطلوب است، به کار رفته است. این موازین مـمـکـن است محسوس، مبهم یا مشخص بـاشـنـد.نـظـارت هـمـچـنـین عبارت است از فعالیتی که باعث تطبیق عملیات با برنامه می‌شود. به عبارت دیگر، نظارت به معنای آن است که انحراف از هدف‌های مورد نظر در حد مجاز حفظ شود (شریعت باقری، ص 87).
درباره نظارت بر بوروکراسی به طور کلی می‌توان بحث نمود. نخستین پرسشی که در این رابطه به ذهن می‌رسد این است که نظارت بر چه نوع بوروکراسی مورد نظر می‌باشد؟
هر نوع مکانیسم نظارت دارای 4 عضو اصلی است: مشخصات وضعیت دستگاه، وسیله اندازه‌گیری مشخصات، واحد نظارت و واحد فعال تغییردهنده؛ مکانیسم نظارت بر بوروکراسی باید تا حدودی هماهنگی لازم را با تکنیک‌های اجتماعی مورد استفاده جامعه مربوط داشته باشد. برای توضیح این مطلب لازم است منظور از تکنیک‌های اجتماعی که به زبان دیگر تکنیک‌های نظارت بر جامعه است، هرچند به نحو اختصار، بیان شود. مقصود از تکنیک‌های اجتماعی روش‌هایی است که نظم و اراده هر اجتماع بر آنها مبتنی است و به طور خلاصه عبارتند از: (گائینی، 1390، ص 49).
1-تکنیک سلسله مراتب


اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

براساس این تکنیک، افراد مافوق بر افراد زیـردسـت نظارت می‌کنند. سلسله مراتب سازمان‌های نظامی بهترین نمونه تجسم این نوع تکنیک است.
2-نظارت بر مافوق توسط افراد مادون
در این شیوه افراد معمولی بر مسئولان خویش نظارت دارند. بارزترین نمونه استفاده از این تکنیک در دولت‌هایی دیده می‌شود که براساس انتخابات آزاد قدرت را به دست می‌‌گیرند.
3-کنترل مسئولان توسط یکدیگر
مسئولان علاوه بر این که توسط افراد مادون خود نظارت می‌شوند، بر یکدیگر نیز نظارت می‌کنند. بهره‌گیری از اصل تکنیک قوای سه‌گانه (مجریه، مقننه و قضاییه) مثال بارز استفاده از این شیوه است.

4-نظارت بر اصل بازار آزاد
در این تکنیک نظارتی از منطق فردی استفاده می‌شود و هر فرد با توجه به مقتضیات شخصی‌اش، تصمیمی که از دید خود صحیح است را اتخاذ می‌کند. براساس تصمیم‌های فرد فرد یک جامعه هماهنگی و نظارت به وجود می‌آید.
متمم قانون اساسی با قبول اصل تفکیک قوای حاکم به شرح اصل 27 مقرر داشت که قوای مملکت به سه قوه مقننه، قضاییه و مجریه تجزیه می‌شود. همچنین درباره استقلا‌ل این قوا از یکدیگر، اصل 28 مصرح بود به این‌که «قوای ثلا‌ثه مزبور همیشه از یکدیگر ممتاز و منفصل خواهند بود.» در اصل 71 در تبیین قوه قضاییه و اقتدار آن چنین آمده بود: «دیوان عدالت عظما و محاکم عدلیه مرجع رسمی تظلمات عمومی‌هستند و قضاوت در امور شرعیه با عدول مجتهدان جامع‌الشرایط است.» قسمت اول اصل 75 هم اشعار می‌داشت که در تمام کشور فقط یک دیوان‌خانه تمییز برای امور عرفیه دایر خواهد بود؛ آن هم در پایتخت و این دیوان‌خانه به هیچ محاکمه ابتدا رسیدگی نمی‌کند؛ مگر محاکمه‌هایی که مربوط به

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *