بررسی نقش آلاینده های صنعتی در شیوع سقط جنین و مرده زایی- قسمت ۷- قسمت 2

۱۰۰

 

 

۲۰۰

 

 

کل

 

 

۳ـ ۵) حجم نمونه
باتوجه به اینکه حجم جامعه آماری زیاد بوده وبعلت محدودیت امکانات،هزینه،زمان، حفظ دقت و صحت و نتایج،سعی در انتخاب نمونه ­ای داریم که خصوصیاتش بازتابی از کل جامعه آماری باشد و بتوانیم نتایج بدست آمده از آن را با حدود اطمینان قابل قبول به کل جامعه آماری تعمیم دهیم. برای رسیدن به این منظور از فرمول کوکران کرده­ایم.
چون آمار دقیقی از سقط جنین و مرده­زایی در شهرستان اراک نداشتیم میزان qوp راحداکثر گرفتیم و با توجه به اینکه قصد داریم صحت گفتارمان در سطح ۹۵ درصد باشد .یعنی برای ۹۵ درصد جامعه آماری مورد بررسی قابل تعمیم باشد و از آنجا که دوشهر را برای نمونه گیری داشتیم و زمان و امکانات محدود در اختیارمان بود دقت احتمالی را ۰۷/۰ گرفتیم تا حجم نمونه کمتر باشد و امکان نمونه گیری در دوشهر فراهم آید.
حجم کل جامعه آماری=N
میزان تعمیم پذیری ۹۵%=۹۶/۱=T
احتمال وجود صفت مورد نظر۵/۰=P
احتمال عدم وجود صفت مورد نظر ۵/۰=q
دقت احتمالی مطلوب ۰۷/۰d=
==۱۹۶
که حجم نمونه بدست آمده ۱۹۶ نفر بدست آمد و برای صحت نتیجه ­گیری حجم نمونه را تا ۲۰۰ نفر افزایش دادیم . برای مقایسه شیوع سقط جنین و مرده­زایی بین اراک و تفرش ، از شهر ۲۰۰ نمونه گرفتیم .
۳ـ ۶)تعریف نظری و عملیاتی مفاهیم تحقیق
تعریف لغوی سقط جنین
سقط جنین هردو کلماتی عربی هستند که به زبان فارسی راه یافته اند و معانی مختلفی برای آنها ذکر کرده اند واژه جنین از نظر لغوی به معنای هر چیزی پوشیده و مستور است و به بچه تا در زمانی که در شکم مادر است جنین گفته می شود .( فرهنگ فارسی عمید )
واژه سقط جنین معادل واژه” Abortion”و واژه فرانسوی “ Avortement” می باشد و به افتادن جنین قبل از نمو کامل در رحم اطلاق می شود.
تعریف پزشکی سقط جنین
سقط جنین : یعنی خاتمه دادن به حاملگی قبل از اینکه جنین قادر شود ، در خارج از رحم به طور مستقل زندگی کند. این در حالی است که جنین ، خارج از رحم زنده ماندنی نیست .بعبارتی دیگر سقط جنین در هفته ۲۰ حاملگی و یا خاتمه حاملگی در حضور جنینی با وزن کمتر از ۵۰۰ گرم تعریف می شود هنگامی که سقط بدون استفاده از عوامل طبی یا مکانیکی به منظور تخلیه ی رحم رخ می دهد به آن سقط خودبخودی جنین می گویند . ۱۵ـ ۱۰ درصد حاملگی ها با سقط همراهند . بیش از ۸۰ درصد سقط های خودبخودی در سه ماهه اول حاملگی رخ می دهد و بعد از هفته ۱۲ حاملگی ، میزان سقط سریعاً کاهش می­یابد( عباسی ،۱۳۸۷:۲۶) .
سقط­های غیر عمد ( خوبخودی ) : سقط­های خودبخودی ، بدون استفاده از مصرف دارویی محرک سقط، دخالت­های پزشکی و یا مکانیکی برای تخلیه رحم روی می­دهد . در این حالت ، پس از مرگ جنین در داخل رحم­،­خونریزی در داخل بافت رحم اتفاق می­افتد و تخم از دیواره رحم جدا می­گردد . در ادامه ، انقباضات رحم تحریک شده ودر نتیجه محصول حاملگی دفع می­ شود . مکانیسم های اصلی همواره مشخص نیستند ولی می توان آنها را به جنینی ـ مادری و محیطی تقسیم ­بندی کرد .(williams:2005)
تعریف عملیاتی :
کد ۲۰پرسشنامه .آیا در طی پنج سال (بین سالهای ۸۸ـ۹۳ )گذشته سقط جنین داشته­اید؟
کد۲۱ پرسشنامه. سقط جنین اختیاری( ارادی ) بوده یا غیر اختیاری(خودبخودی )؟
هوای آلوده[۳۵] :
تعریف نظری
اضافه شدن هر ماده­ای تا حدی خواص فیزیکی و شیمیایی هوای تمیز را تغییر می­دهد . بنابراین چنین موادی به عنوان آلوده کننده هوا در نظر گرفته می­شوند . آلوده کننده­ها معمولاً به عنوان موادی که باعث تأثیرات قابل توجّهی برای بشر ، حیوانات ، نباتات یا مواد بشوند طبقه ­بندی می­گردند . بر این اساس تقریباً هر ماده طبیعی یا مصنوعی که بتواند از هوا بدست آید ، به عنوان آلوده کننده طبقه بندی می­ شود . چنین موادی به صورت ذرات جامد ، قطرات مایع ، گازها و یا مخلوطی از این اشکال هستند . اکثر مشکلات آلودگی هوا به تنوع انواع مختلف آلوده­کننده­ها در شکلهای گوناگون مربوط می­گردد(دبیری ،۱۳۷۹ :۱۰).
انواع موادی­که به عنوان آلوده­کننده­ های عمده هوا شناخته شده ­اند که باعث بوجود آمدن بیش از۹۰ درصد عوامل آلودگی هوا می­شوندعبارتند از :
۱ ـ کربن منواکسید ( Co )
۲ـ اکسید­های نیتروژن ( No2)
۳ـ هیدرو کربن­ها (He)
۴ـ اکسید های سولفور (Sox)
۵ـ ذرات معلق (ذرات )
اثرات آلودگی هوا بر انسان
۱ـ اثر تحریکی بر روی مخاط مجاری تنفسی
۲ـ متوقف ساختن فعالیت ترشهای سلولی مخاط مجاری تنفسی
۳ـ تأثیر بر روی سیستم گردش خون
۴ـ تشدید بیماری­های تنفسی
۵ـ تشدید بیماری­های قلبی و عروقی
۶ـ تأثیر بروی خانم­های باردارو جنیین
۷ ـ نقصان رشد وناباروری
جدول شماره ۵ . تفاوت بین هوای پاک و آلوده بر اساس شاخص های سنجش کیفیت هوا (PSI)

 

 

جهت دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت jemo.ir مراجعه نمایید.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*