بهترین کرم ضد آفتاب مناسب واسه شما چیه؟

 

همیشه انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب به اندازه استفاده از اون آسون نیس. شک نداشته باشین همین حالا هم نسل جدید کرمای ضدآفتاب مثل کرمای شامل هلیوپلکس (Helioplex) که واسه حفاظت کامل در مقابل اشعهای UVA و UVB طراحی شدن در راه رسیدن به بازار هستن و با توجه به این حجم بزرگ از شکلای مختلف کرما، انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب، کار سختی مثل اینکه. پروفسوردیوید لفل ( David J. Leffell) جراح و متخصص پوست و زیبایی و استاد دانشگاه ییل باور داره؛ تشخیص و مقایسه شکلای مختلف کرمای ضدآفتاب با هم و انتخاب گزینه مناسب معمولا واسه بیشتر افراد کار مشکلیه. اما درحالی که انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب چیزی مشکل مثل اینکه، نحوه ی استفاده از اون از اهمیت بیشتری برخورداره و این موضوعیه که به اون توجه کمتری می کنیم. پس قبل اینکه صندلی راحتی تون رو روی بالکن خونه یا حیاط بذارین و از آفتاب لذت ببرین یا کیف بچه ها رو واسه رفتن به استخر روباز آماده کنین باید حقایقی رو درباره کرم ضدآفتاب به شما بگیم.

با ما و این نوشته همراه باشین تا درباره انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب با شما صحبت کنیم.

پیدا کردن بهترین کرم ضد آفتاب

کرمای ضدآفتاب از دو راه پوست رو در مقابل اشعه ی UV حفاظت می کنن، بعضی از شکلای مختلف این کرما با پراکنده کردن اشعهای نور، اشعه ی آفتاب رو از بدن شما برمی گردانند و شکلای مختلف دیگر، اشعه ی UV رو قبل از رسیدن به پوست تون جذب می کنن.

چندین سال قبل، انتخاب کرم ضدآفتاب فقط در انتخاب یک عامل حفاظتی در مقابل اشعه ی آفتاب، یعنی همون SPF خلاصه می شد که میزان کارکرد خوب یک کرم ضدآفتاب در مقابل اشعه ی سرطان زای UV و اشعه ی ماوراء بنفش(B) رو نشون می داد. درواقع SPF کرم ضدآفتاب فقط پوست رو در مقابل اشعه ی UVB محافظت می کنه. اما تحقیقات خیلی زود مشخص کردن که اشعه ی ماوراء بنفش A هم می تونه به همون اندازه خطر دچار شدن به سرطان پوست رو زیاد کنه. نکته ی مهم اینه که اشعه ی UVA پوست رو دچار سوختگی نمی کنه اما به عمق پوست نفوذ نشون میده و باعث ایجاد چین و چروک روی پوست می شه. سازمان حفاظت از محیط زیست محاسبه کرده که ۹۰ درصد از تغییرات پوستی مربوط به افزایش سن، به دلیل یک عمر قرار گرفتن درمعرض همین اشعه ی UVAه.

کرمای ضدآفتاب جدید با طیف گسترده

واقعا بهترین کرم ضدآفتاب واسه شما کدامه؟ البته با توضیحاتی که داده شد حتما شمام مثل من می خواید کرم ضدآفتابی تهیه کنین که از جنبه ی حفاظتی زیادی در مقابل هر دو اشعه ی UVA و UVB بهره مند باشه. کرمای ضدآفتاب مختلف شامل عناصری با طیف زیادی از فاکتورهای حفاظتی مثل، بنزوفنون (oxybenzone)،سینامات (cinnamates)،سولیزوبنزون (sulisobenzone)، سالیسیلات (salicylates)، دی اکسید تیتانیوم، اکسیدروی، آووبنزون (avobenzone) و اکامسول (ecamsule) هستن که انتخاب رو واقعا مشکل می کنن. اینجا به شکلای مختلف مواد و اثرات اونا در کرمای ضدآفتاب و نکاتی در مورد ی انتخاب ضدآفتاب مناسب اشاره می کنیم:

 • SPF۱۵ یا بالاتر واسه حفاظت در مقابل اشعه ی UVB: عامل SPF تعیین کننده ی میزان اثر کرم ضدآفتاب در حفاظت از پوست در مقابل آفتاب سوختگی به دلیل اشعه ی UVBه. اگه به طور عادی ۱۰ دقیقه طول می کشه تا پوست شما با قرار گرفتن در مقابل آفتاب بسوزد، وقتی از کرم ضدآفتاب شامل SPF۱۵ استفاده می کنین، این زمان به ۱۵۰ دقیقه زیاد می شه. SPF مناسب واسه پوست بیشتر افراد همون SPF۱۵ه اما واسه افرادی که پوست حساس تری دارن، سابقه خانوادگی دچار شدن به سرطان پوست دارن یا دچار مریضیای پوستی مثل مریضی لوپوس هستن که میزان حساسیت به اشعه ی آفتاب رو افزایش می ده، باید SPF۳۰ یا بالاتر مورداستفاده قرار بگیره. به خاطر داشته باشین که هرچه میزان SPF زیاد شه، فایده کرم ضدآفتاب هم بیشتر می شه و برخلاف چیزی که اکثریت تصور می کنن، SPF۳۰ دو برابر قوی تر از SPF۱۵ نیس. درواقع SPF۱۵ نودو سه درصد از اشعه ی UVBرا فیلتر می کنه درحالی که این میزان فیلتراسیون در SPF۳۰ فقط به میزان ۴ درصد یعنی ۹۷ درصد اتفاق میفته.
 • حفاظت در مقابل اشعه ی UVA: هیچگونه دسته بندی واسه اینکه به شما بگه کدوم کرمای ضدآفتاب در مقابل اشعه ی UVA کارکرد بهتری دارن، وجود نداره. پس زمانی که پای حفاظت در مقابل اشعه ی UVA پیش میاد، باید تموم حواس خود رو جمع کنیم تا انتخاب مناسبی داشته باشیم. به خاطر داشته باشین که این نوع از کرمای ضدآفتاب باید شامل کمه کم یکی از مواد اکسامیل، آووبنزون، اکسی بنزون، دی اکسید تیتانیوم، سولیزوبنزون، و یا اکسید روی باشه.
 • اکسامزول(Ecamsule): ماده ایه که به تازه گی اثر اون در مقابل اشعه ی UVA تأیید شده. در اروپا، کانادا و آمریکا این ماده در کرمای ضدآفتاب بعضی از برندهای خاص هست و مثل اینکه که قیمت بالای این کرما هم به خاطر وجود همین ماده باشه.
 • آووبنزن (Avobenzone): کرمای ضدآفتاب جدید ماده ای به نام (Neutrogena’s Helioplex) دارن که خیلی هم جدید نیس. این ماده درواقع همون نسخه اثبات شده ی آووبنزنه که وقتی اجزاء تشکیل دهنده ی کرم ضدآفتاب در مقابل نور آفتاب جدا سازی می شن، اشعه ی UVA رو متوقف می کنه. با این حال هیجان زیادی واسه کشف این ماده در بازارِ فروش کرم ضدآفتاب در جریانه و اگه بخواهید پول بیشتری بدین و برندی رو بخرین که حتما دارای این ماده باشه مختارید. اما کرمای ضدآفتاب شامل آووبنزن هم همین کار رو با هزینه خیلی کمتر انجام میدن.
 • دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی: کرمای ضدآفتاب قدیمی که شامل دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستن، ظاهری بی روح و رنگ پریده به فرد مصرف کننده میدن. اما در ساخت کرمای جدید تکنیکایی به کار برده شده که از بروز این مشکل جلوگیری می کنه و البته گزینه های ارزون تری هست که اتفاقا مقاومت خیلی خوبی هم در مقابل اشعه ی UVA دارن.
 • مقاومت در مقابل آب و عرق: درصورتی که شما به طور همیشگی درمعرض آب یا شرایط آب و هوایی گرم باشین یا شغلی داشته باشین که با فعالیت شدید همراه باشه حتما به اهمیت مقاومت ضدآفتاب در مقابل آب و عرق پی بردید. اما اینکه یک ضدآفتاب در مقابل آب مقاومه واقعا به چه معناست؟ FDA کرمی رو کرم ضدآفتاب ضدآب درنظر میگیره که سطح اثر اون بعد از ۴۰ دقیقه قرار گرفتن درمعرض آب، بازم ثابت باشه و کرم ضدآفتاب ضدآب قوی درواقع کرمیه که بعد از ۸۰ دقیقه شنا کردن بازم اثر خود رو حفظ کنه. اما از آنجایی که کرمای ضدآفتاب موجود در بازار دارای شرایط گفته شده نیستن، پس یادتون باشه که اگه همیشه با آب در رابطه هستین در هر صورت باید کرم ضدآفتاب خود رو همیشه تجدید کنین.
 • کرم ضدآفتابی که شما اونو ترجیح میدید: کری فایربرادر (Karrie Fairbrother) رئیس انجمن پوست و اعصاب آمریکا می گه: حتی اگه یک کرم ضدآفتاب با نام تجاری مشخص به وسیله عده ی زیادی متخصص و کارشناس پیشنهاد شده باشه، درصورتی که شما دوستش نداشته باشین، احتیاجی به استفاده از اون برند به ویژه ندارین. الویت شخص در انتخاب کرم ضدآفتاب مهمه!
 • کرم ضدآفتاب مخصوص بچه ها: پوست حساس نوزادان و کودکان خیلی آسون با مواد شیمیایی موجود در کرمای ضدآفتاب بزرگسالان دچار نا آرومی و آسیب دیدگی می شه، پس بهتره که واسه کودکان از کرمای ضدآفتاب شامل پارام آمینوبنزوئیک اسید (PABA) و بنزوفنونا مثل دیوکسی بنزون، اکسی بنزون یا سولیزوبنزون استفاده نکنین. موادی که در کرمای ضدآفتاب کودکان استفاده می شه مثل دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی نسبت به مواد استفاده شده در کرمای ضدآفتاب دیگر، پوست رو کمتر دچار نا آرومی یا علائم حساسیت زا می کنن. از طرفی برخلاف بقیه مواد شیمیایی، کرمای مخصوص کودکان، کمتر از راه پوست نوزادان جذب می شن. پس حواس تون باشه که واسه کودکان ۶ ماه یا بزرگ تر، حتما کرمای ضدآفتاب مخصوص کودکان با SPF 15 یا بالاتر رو انتخاب کنین. آکادمی آمریکایی کودکان پیشنهاد می کنه که بهتره نوزادان زیر ۶ ماه اصلا درمعرض اشعه ی آفتاب قرار نگیرند.
 • کرم ضدآفتاب مناسب واسه مشکلات پوستی یا آلرژی: بهتره افرادی که پوست حساسی دارن یا دچار مشکلات پوستی مثل جوش ی روزاسه هستن، از کرمای ضدآفتاب مناسب کودکان استفاده کنن. این افراد می تونن از ضدآفتابایی استفاده کنن که در فرمول اونا از دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی به جای مواد شیمیایی مثل اسید پارآمینوبنزوئیک (PABA)، دیوکسیبنزون، اکسی بنزون یا سالیسوبنزون استفاده شده باشه. اگه شما درمعرض تحریکات پوستی یا دچار آلرژی هستین، از مصرف کرمای ضدآفتاب الکل دار، شامل اسانس، مواد معطر یا نگهدارندها خودداری کنین.
 • دیگر کرمای ضدآفتابی که شامل شکلای مختلف مرطوب کنندها یا شکلای مختلف عناصر مناسب دیگر هستن می تونن واسه افرادی که دارای پوست خشک یا چرب هستن، مورداستفاده قرار گیرند. خیلی مهمه که کرم ضدآفتابی که استفاده می کنین؛ مقاومت مناسبی در مقابل UVA و UVB از خود نشون بده، می تونین شکلای مختلف کرمای مناسب پوست خود رو امتحان کنین و ببینین که کدوم شون واسه پوست شما بهتر هستن.

نحوه ی استفاده از کرم ضدآفتاب

دوستان عزیزم گرچه که انتخاب بهترین کرم ضدآفتاب مناسب پوست شما موضوعی مهمه ، اما اگه روزانه، به طور منظم و درست از اون استفاده نکنین کمکی به سلامت پوست شما نمی کنه.

 • کرم ضدآفتاب رو کمه کم ۱۵ تا نیم ساعت قبل از قرار گرفتن درمعرض آفتاب به پوست تون بزنین. خانوما می تونن کرم ضدآفتاب رو زیر آرایش خود استفاده کنن. سعی کنین در مصرف کرم ضدآفتاب خساست به خرج ندین و پوست تون رو به طور کامل با کرم بپوشونین. افراد معمولا به اندازه کافی از کرم روی پوست شون استفاده نمی کنن و این باعث می شه تا استفاده از کرم ضدآفتاب تنها ۱۰ تا ۲۵ درصد واسه پوست شون مفید باشه.
 • نقاطی از صورت یا بدن تون رو که جلوی چشم نیستن، فراموش نکنین. گوشا، پنجه ی پا و پشت ساق پا مناطقی هستن که معمولا فراموش می شن. از آنجایی که لبای شمام می تونن دچار آسیب و سوختگی به دلیل اشعه ی آفتاب شن پس می تونین روی لبا هم از یک نوع بوم لب با UV مناسب استفاده کنین و یادتون نرود که باید به طور همیشه اونو تجدید کنین.
 • مهم نیس چقدر یا چه مدت درمعرض نور آفتاب قرار دارین، کمه کم هر ۲ ساعت یک بار باید دوباره از کرم ضدآفتاب استفاده کنین و اگه فردی هستین که زیاد عرق می کنین یا درمعرض آب و رطوب قرار دارین باید تعداد دفعات تجدید کرم ضدآفتاب تون رو افزایش بدین.
 • یکی از مهم ترین نکات، توجه به تاریخ انقضای مصرف کرم ضدآفتابه. کرم ضدآفتاب در دراز مدت اثر خود رو از دست می ده. پس به این موضوع درهنگام خرید کرم ضدآفتاب حتما دقت کنین.
 • کرم ضدآفتاب رو نه تنها در روزهای آفتابی بلکه هر زمان دیگری که از منزل خارج میشید باید استفاده کنین. چون که حتی در روزهای ابری و بارانی هم اشعه ی UV تا ۸۰ درصد به وسیله ابرها به زمین می رسه. حتی در روزهای سرد و گرفته زمستونی هم اشعه ی خورشید آثار خراب کردن کننده خود رو حفظ می کنن.

کرم ضدآفتاب کافی نیس

خیلی از آدما تصور می کنن که استفاده از کرمای ضدآفتاب باعث می شه که پوست اونا به طور کامل در مقابل اشعهای خورشیدی محافظت شه. اما درواقع این طور نیس. هیچ کرم ضدآفتابی نمیتونه پوست شما رو به طور کامل از اثرات خراب کردن کننده اشعه ی آفتاب حفظ کنه.

کارشناسان فکر می کنن که مهم نیس SPF یک کرم ضدآفتاب چقدره و چقدر از اونو روی پوست تون میزنین، حتی اگه هر بار چند لایه ضدآفتاب روی صورت تون باشه، اونا هیچوقت به طور کامل محافظ پوست شما نخوان بود. دوستان عزیزم این سوء تفاهم که اگه کرم ضدآفتاب بزنم پس میتونم هرچه دلم بخواد آفتاب بگیرم، می تونه خطرناک باشه. درواقع افرادی که اینطور فکر می کنن، درصورتی که زمان زیادی رو زیر نور خورشید بگذرونن، خطر دچار شدن به سرطان پوست و بقیه مشکلات پوستی رو افزایش میدن.

شاید خیلی ترسناک به نظر برسه اما حتی لباسای شمام نمی تونن شما رو از اثرات خراب کردن کننده نور آفتاب حفظ کنن. مثلا لباسی با الیاف پنبه تنها به اندازه SPF۴ کارایی داره. پس باید بدونین که غیر از استفاده از کرم ضدآفتاب باید به نکات دیگری هم توجه کنین:

 • تا جایی که ممکنه در جایای مختلف در سایه بمونین و از قرار گرفتن درمعرض آفتاب پرهیز کنین؛
 • عینک آفتابی بزنین.
 • معمولا در محدوده زمانی ۱۰ صبح تا ۴ بعدظهر سطح اشعه ی ماوراء بنفش بالاتره، پس بهتره که به این نکته توجه کنین و تا امکان داره درمعرض آفتاب قرار نگیرید.
 • سعی کنین تا از کلاهایی با لبه های بلند یا سایبانایی که صورت رو در مقابل آفتاب محافظت می کنن، استفاده کنین.
 • لباسایی بپوشید که UVP (میزان حفاظت اشعه ماوراءبنفش) درج شده بر برچسب اونا مناسب تر باشه و درنهایت پیشنهاد می کنیم که کمتر لباسای تیره و تنگ و با بافت محکم بپوشید.

درسته که کرم ضدآفتاب ماده مؤثری واسه حفاظت پوست در مقابل اشعه ی آفتابه اما دوستان عزیزم محافظت پوست در مقابل اشعه ی ماوراءبفش با استفاده از کرم ضدآفتاب به تنهایی ممکن نیس. پس باید به خاطر داشته باشین که باید از خود در مقابل اشعهای خورشیدی با هر دو محافظ UVA و UVB محافظت کنین.

برگرفته از: webmd

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*