پایان نامه سازمان صدا و سیما و دسترسی به منابع

دانلود پایان نامه

میز مربوط به محل نشستن گوینده اصلی ، میزی دایره ای شکل است که در پایین و در زیر پای گوینده خبر دو دایره شیشه ای بزرگ پایه اصلی را به شکلی زیبا تشکیل می دهند و میزاصلی از دو دایره تو درتو تشکیل شده که دایره بیرونی بزرگتر و شیشه ای است و دایره داخلی با ایجاد یک فاصله با دایره بیرونی و در دل آن و ازجنس چوب و با رنگهای قرمز و نارنجی است که نوعی حس نشاط و سرزندگی را به مخاطب القا می کند. کف استودیوی خبر نیز تماما شیشه است که انعکاس نورهای موجود حالتی زیبا بدان بخشیده است.
بیشتر نماهای نمایش داده شده ، نماهای نزدیک و یا بسیار نزدیک از گوینده خبر است و علت آن نیز جلب توجه و تمرکز بیشتر مخاطب به محتوای خبری است که گوینده خبر آنرا اعلام می کند تا تمرکز وی با نگاه به فضای استودیو و جزئیات موجود ، منحرف نشود.تنها درهنگام اعلام اخبار ورزشی ویا اعلام وضعیت هوا توسط کارشناسان مربوط و به علت اینکه باید از مانیتورهای بزرگ استفاده شود از نماهای دورتر استفاده شده است . معمولا در هنگام شروع اخبار و در پایان بخش خبری نیز نمای وسیعی از استودیو خبری به نمایش درمی آید .
در مورد ویژگیهای گویندگان خبر بایدگفت که بیشتر گویندگان بخشهای مختلف خبری شبکه یک سیما اعم از گویندگان اصلی ، گویندگان اخبار ورزشی و کارشناسان هواشناسی ،مرد هستند و بندرت از گویندگان زن به عنوان گوینده اصلی استفاده می شود و تنها در بخش اعلام وضعیت هوا از کارشناسان زن نیز زیاد بهره گرفته می شود. در یک هفته آماری مورد مطالعه نیز تنها یک مورد در تاریخ پنج شنبه 17/9/90 گویندگی اصلی را خانم صادق زاده برعهده داشت.
تعداد گویندگان حاضردراستودیو بخش های خبری موردمطالعه درشبکه یک سیما ، بطور ثابت سه نفر شامل گوینده اصلی ، گوینده خبرهای ورزشی و کارشناس هواشناسی است .
نوع پوشش گویندگان رسمی است . پوشش گویندگان مرد ، کت و شلوار و معمولا به رنگ خاکستری روشن است و پوشش گویندگان زن نیز چادر مشکی با روسری به رنگ روشن ویا مانتو و مقنعه با رنگهای قهوه ای یا تیره است . در مناسبت های مذهبی مانند ایام شهادت یا محرم و… نیز رنگ پیراهن مجریان مشکی و ته ریش درصورت آنان نمایان است.
لحن بیان گویندگان اصلی کاملا رسمی و جملات به شورت کتابی بیان می شود . اما گوینده خبرهای ورزشی و کارشناس هواشناسی با لحنی محاورهای اخبار ورزشی و وضعیت هوا را اعلام می کنند .
حالات چهره گویندگان اصلی اغلبا جدی و خنثی است اما گوینده خبرهای ورزش و یا کارشناس هواشناسی معمولا چهره ای انعطاف پذیرتر ولبخند به لب دارند و با همان چهره و لحن نیز بخش مخصوص به خود را اجرا می کنند .در هنگام خواندن برخی اخبار نیز با توجه به متن خبر، چهره گویندگان حالات خاصی را به خود میگیرد . مثلا حالت تعجب که با بالابردن ابرو و بزرگ شدن اندازه چشم نود پیدا می کند و یا حالت تاسف که با نزدیک شدن ابروها وچشمها به هم و جمع شدن دهان نشان داده می شود.
درباره اتاق خبر شبکه من وتو (1) نیز باید اینگونه گفت که : رنگهای استفاده شده در رنگ آمیزی دیوارها آبی و قرمز و کف پوشی خاکستری رنگ اتاق را مزین کرده است . رنگ آمیزی ها ودکوراسیون اتاق بسیار ساده است و حقیقتا نمی توان نام استودیو را برای آن بکار برد و همان اتق خب نامی کاملا متناسب برای آن است .
نور پردازی در اتاق خبر بصورت کاملا ساده و معمولی و با استفاده از نور سفید لامپها و مهتابی های معمولی است .
چندین دستگاه کامپیوتر که جلوی خبرنگارهاست ، تعدادی میز و صندلی چوبی معمولی ، یک نقشه دیواری جهان ، یک وایت برد ( مهمترین عناوین خبری و نام خبرنگاران حاضر در همان بخش خبری بر روی آن با ماژیک درج شده ) و دو پنجره کرکره دار که بر روی آنها چندین نسخه از روزنامه های مهم نصب شده اند ، تمامی لوازم فضای محدود اتاق خبر را تشکیل می دهند.
نماهای تصاویر معمولا نمای بسته خبرنگاران حاضر در استودیو در هنگام خواندن خبرها و گاهی نمای کلی تری از افراد حاضر در اتاق خبر است.
بیشتر گویندگان اتاق خبر را برخلاف شبکه یک سیما ، خانمها شامل می شوند. معمولا در هر بخش خبری یک یا دو مرد و سه یا چهارخانم خبرنگار حضور دارند.
بطورمتوسط تعداد افراد حاضردرهربخش خبری اتاق خبر، شامل 5 نفر خبرنگار جوان در محدوده سنی 30 سال می شود که بطورغیررسمی وبصورت دایره وار گرد هم نشسته و به بحث و تشریح خبرها می پردازند. یکی از خبرنگاران حاضر درهر بخش خبری به عنوان مجری و گرداننده بحث نیز ایفای نقش می کند.
خبرنگاران زن اتاق خبر بدون پوشش اسلامی با لباسهای غیر رسمی و با رنگهای شاد ( زرد ، آبی ، قرمز ، سفید و…) و مردان نیز با لباس غیر رسمی حضور پیدا می کنند.
لحن خبرنگاران اتاق خبری محاوره ای است و هر یک از خبرنگاران از روی برگه هایی که در دست دارد و یا از روی کامپیوتری که درروبروی خود دارند خبرهای مخصوص به خود را با لحن محاوره ای بیان و در مورد
آن با گرداننده بحث که نقش مجری را نیز ایفا می کند و خود نیز یکی از خبرنگاران است به بحث و تبادل اطلاعات می پردازند.
حالات چهره خبرنگاران اتاق خبر در حالت عادی ،خنثی و حتی سرد است و گاها در هنگام خواندن اخبار و بحث در مورد خبر به تناسب محتوای متن خبر حالات خاصی از قبیل تعجب یا استهزا ، درچهره آنها ظهور پیدا می کند .
3-5- محدودیت های تحقیق
وجود برخی محدودیت ها و موانع در روند هرپژوهشی امری تقریبا اجتناب ناپذیر است که برخی از این موانع می تواند در روند پژوهش اختلال ایجاد کرده و کار را برای محقق دشوار نماید. این اختلال ممکن است باعث افت کیفی پژوهش و یا کند شدن و به تاخیر افتادن روند پژوهش گردد. این محدودیتها می تواند از جنس مالی، اداری و مدیریتی و کمبود منابع ویا عدم دسترسی به منابع موردنیاز باشد.
دراین پژوهش نیز مواردی از محدودیتها از ابتدا موجب به تاخیرافتادن و کند شدن روند پژوهش گردید که در زیر به 3 مورد که خود باعث ایجاد مشکلاتی دیگر درپی می شوند ، اشاره می شود:
1- با توجه به موضوع تبلیغ و رشته تحصیلی برای گرفتن حمایت مالی و بودجه ای به سازمان تبلیغات اسلامی ، سازمان صدا و سیما و چندین مرکز دیگر مراجعه شد که متاسفانه پیگیری ها هیچ نتیجه ای نداشته و حمایتی صورت نگرفت . حال اینکه هرساله بودجه هنگفتی به امور پژوهشی در کشور تعلق می گیرد و دانشجویان به کارهای پژوهشی تشویق می شوند اما متاسفانه در هنگام عمل ، برخوردها نوع دیگریست . در این شرایط فشار مالی بوجودآمده ، مشکلات متعددی را در روندکار ایجادنمود.
2- عدم دسترسی کامل و مناسب به منابع تحقیقاتی مورد نیاز در کار پژوهش نیز از دیگر محدودیتها بود . با مراجعه های متعدد به کتابخانه ملی و سایتهای اینترنتی و … باز هم نیاز اطلاعاتی بطور کامل ارضا نشد . متاسفانه دسترسی به کتابخانه دانشگاههای معتبری مانند دانشگاه تهران و علامه طباطبایی نیز با مشکلات بسیاری برای دانشجویانی که درخارج از این مراکز تحصیل می کنند ، همراه است ( ازجمله گرفتن مجوزهای مختلف و…) .