پایان نامه دیدگاه روانشناسی و انرژی هسته ای

دانلود پایان نامه

8-پنجشنبه 17 / 9 / 90 ؛ بخش خبری ساعت 14 شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران و اتاق خبر شبکه من وتو ( 1 )
12-11- شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران : خط و نشان های روسیه برای غرب
– با بالا گرفتن اختلافات اروپا و آمریکا بر سر سپر موشکی ، درگیری های لفظی و خط و نشان های روسیه برای غرب وارد مرحله جدیدی شده است . قرار است ناتو و مسکو در این زمینه نشست مشترکی داشته باشند.
– رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه ( نیکولای ماکاروف ) در دیدار وابستگان نظامی در روسیه ، به شدت از طرح سپر موشکی ناتو در اروپا انتقاد کرد.وی گفت : استقرار تاسیسات نظامی آمریکا دراروپا ، برهمکاری روسیه با اروپا تاثیرگذارخواهد بود.
– ژنرال نیکولای ماکاروف ، همچنین گفت : روسیه به تمام تهدیداتی که با استقرار سپر موشکی در این قاره برای روسیه ایجاد خواهد شد ، پاسخ مناسب خواهد داد. امنیت اروپا و روسیه دو موضوع جدا از هم نیست و سامانه های موشکی آمریکا ، برای روسیه تهدید محسوب می شود.
– دیمیتری مدودوف ، رئیس جمهور هم به تازگی برعواقب استقرار سپر موشکی در اروپا به آمریکا هشدار داد و گفت که در صورت بروز وضعیت نامساعد درخصوص استقرار سپرموشکی ، از برداشتن گامهای بعدی درخصوص پیمان مشترک خلع سلاح و کنترل تسلیحاتی خودداری خواهد کرد.
10-6- اتاق خبر شبکه من و تو (1) : ناتو : روسیه با یک دشمن خیالی روبروست
– دبیر کل ناتو: یکی از انگیزه های استقرار سپرموشکی ناتو در اروپا ،مقابله با تهدیدات موشکی ایران است ؛ البته ایران فقط تنها کشوری نیست که ناتو به خاطر آن سپر موشکی خود را راه اندازی کرده است.
درواقع موضوع استقرار سپر موشکی ناتو در اروپا ، بطور مشترک و با یک لحن توسط هر دو شبکه به آن پرداخته شده است. اما زاویه دید هر شبکه در برخی جملات و نقل قولها کاملا در دو جهت مخالف است . دیدگاه شبکه اول از سمت جبهه روسیه است و از پشت سر روسها به موضوع نگاه می کند و به آن می پردازد و به نوعی خود نیز در این جبهه قرار می گیرد و با دیدگاههای روسها موافق است . اما در جهت مخالف آن ، شبکه من و تو (1) از جبهه ناتو به موضوع می نگرد و به نوعی با دیدگاههای ناتو درباره روسیه و موضوع سپر موشکی موافق است . شاید علت عمده انتخاب این زاویه دید نیز باز هم برگردد به همان موضوع هسته ای ایران و اینکه روسها چه نظری درباره انرژی هسته ای ایران دارند و روسها را متحد ایران می دانند.اما نکته دیگری که باید به آن توجه داشت اینست که در شبکه من وتو ، علت اصلی استقرار سپر موشکی ناتو در اروپا مقابله با تهدیدات موشکی ایران عنوان شده که باز هم نشان از حمایت آمریکا از اسرائیل دارد زیرا تنها کشوری که آمریکا در مورد احتمال حملات موشکی ایران به آنجا نگرانی دارد ، اسرائیل است. این هدف ناتو از استقرار طرح سپر موشکی موضوعی است که در شبکه یک بدان اشاره ای نشده است .
4-4- تحلیل مقایسه ای تفاوتهای بخش های خبری دوشبکه
1-بخشهای خبری 14 و 21 شبکه یک سیما
1-1- فضا ودکور
الف- رنگ آمیزی :
استودیو خبر در اندازه بسیار بزرگ با دکور بندی شکیل و زیبا با تکنولوژی مدرن مجهز و طراحی شده است . بیشتر رنگ های استفاده شده در رنگ آمیزی دیواره ها و کف رنگ های خانواده آبی از قبیل آبی ، سرمه ای ، بنفش و … است . از دیدگاه روانشناسی رنگها ، رنگ آبی هماهنگی ، رضایت خاطر و خشنودی را به ارمغان می آورد. همچنین رنگ آبی بیانگر آرامش کامل است که صلح و صفا به همراه دارد ونوعی حس اعتماد به انسان می بخشد. رنگ بنفش نیز ترکیبی از قرمز وآبی است ودر واقع ترکیبی از خصوصیات هر دو رنگ را نمایانگر است . بنفش نشانه دوستی بسیارهمراه با یکرنگی است و نوعی اتحاد عارفانه و درجه بالایی از صمیمیت به همراه دارد همچنین بنفش بیانگر عظمت در عین صلح و صفاست .
استفاده از این ترکیب رنگی همراه با نورپردازی ملایم متناسب با آن می تواند به مخاطب آرامش درونی و رضایت خاطر وخشنودی بخشیده ودرجلب حس اعتماد مخاطب در هنگام تماشای اخبار بسیار تاثیر گذار باشد.
ب- نورپردازی :
فضای استودیوی خبر بصورت نیمه تاریک و نورهای مورد استفاده در استودیوی خبر شبکه یک سیما ، اکثرا نورهای لایت و با رنگ های متناسب با رنگ آمیزی استودیواست .
ج- لوازم و تجهیزات :
تجهیزات موجود در استودیو مدرن و مطابق با استانداردهای روز است . سرتاسر دیواره بزرگ پشت سر گوینده اصلی خبر را مانیتوری بسیار بزرگ پوشش داده است که گاها تصاویر ملایم کامپیوتری و دز برخی دقایق نیز متناسب با اخبار تصایری برآن نقش می بندد. در دو دیواره کناری نیز به شکلی زیبا دو مانیتور مستطیل شکل که اندکی کوچکتر ازمانیتور وسطی هستند به تناسب اخبار تصاویری را نمایش می دهند . همچنین برای اعلام اخبار ورزشی توسط گوینده خبر ورزشی و اعلام وضعیت هوا توسط کارشناس هواشناسی از این مانیتورها استفاده می شود.
میز مربوط به محل نشستن گوینده اصلی ، میزی دایره ای شکل است که در پایین و در زیر پای گوینده خبر دو دایره شیشه ای بزرگ پایه اصلی را به شکلی زیبا تشکیل می دهند و میزاصلی از دو دایره تو درتو تشکیل شده که دایره بیرونی بزرگتر و شیشه ای است و دایره داخلی با ایجاد یک فاصله با دایره بیرونی و در دل آن و ازجنس چوب و با رنگهای قرمز و نارنجی است که نوعی حس نشاط و سرزندگی را به مخاطب القا می کند. کف استودیوی خبر نیز تماما شیشه است که انعکاس نورهای موجود حالتی زیبا بدان بخشیده است.
2-1- نمای تصاویر
بیشتر نماهای تصاویر ، نماهای متوسط و یا بسیار نزدیک از گوینده خبر است و علت آن نیز جلب توجه و