پایان نامه درمورد کهگیلویه و بویراحمد و موقعیت جغرافیایی

2-2-2-2-4- سرقت در زمان کوچ:
بسیاری از سارقان بیشتر در زمان کوچ عشایر مرتکب سرقت احشام می شوند. چرا که در مدت کوچ عشایران در مکانهای مختلفی در طول مسیر کوچ اتراق کرده و محیط مناسبی برای نگهداری احشام وجود ندارد از طرفی خستگی افراد که در طول مسیر کوچ دچار آن می شوند مانع از آن است که بتوانند شبانه حفاظت کامل را در نگهداری از احشام به عمل بیاورد به همین دلیل سارقین حرفه ای از این موارد به نفع خود استفاده کرده ودست به سرقت احشام می زنند.
Widget not in any sidebars

2-2-3- استان کهگیلویه و بویراجمد:
استان کهگیلویه و بویراحمد از دو منطقه گرمسیری و سردسیری تشکیل شده است مناطق سردسیری را در زبان محلی اصطلاحاً سرحد می گویند در رابطه با وجه تسمیه این استان نظرات گوناگونی ارائه شده است، در مورد کهگیلویه ظن غالب این است که گیلو نام یکی از امرای معروف این نواحی بوده که در شجاعت و رشادت مشهور بوده است. همچنین شهر معموری در نواحی باشت و بابوئی به نام گیل آباد که آثار و ابنیه و خرابه های آن هم اکنون پا برجا است وجود دارد که گویا یکی از بناهای گیلویه بوده است. و در ارتباط با وجه تسمیه بویراحمد نیز اختلاف نظر وجود دارد. بنا به یک نظر کلمه ویربه کسر واو به معنی از بر کردن و حفظ نمودن است و ممکن است منطقۀ حفظی احمد نا می باشد. نیز به معنی بستر و تشک نیز آمده است. بنابر نظر دیگر کلمه بویراحمد دارای ریشه بی ره مد یعنی چشمه ای که در راه ماد واقع شده، می باشد. در خصوص شناخت آشنایی بیشتر این استان لازم است که آن را از چند زاویه مورد بررسی قرار داد.
2-2-3-1- موقعیت جغرافیایی:
استان کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 16264 کیلومتر مربع، قریب به یک درصد از مساحت کل کشور را دارا می باشد و در جنوب غربی ایران و در مدار 30 تا 32 درجه عرض شمالی و 50 تا 52 درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. از شمال به استان چهارمحال بختیاری و از شمال غربی و مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان بوشهر و استان فارس و از شمال شرقی به استان خوزستان محدود است و به طور کلی این منطقه کوهستانی است و مهمترین کوههای این سرزمین، کوه دنا است که در شمال شهرستان سی سخت واقع شده است و بلندترین قله آن با ارتفاع پنج هزار و دویست متر به نام قله دنا مشهور است. و پست ترین منطقه آن لیشتر می باشد که پانصد متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
2-2-3-2- فرهنگ:
استان کهگیلویه و بویراحمد در حال حاضر متشکل از طوایف و ایلات مختلفی می باشند و به طور کلی اکثریت این گروه ها از قوم لر بوده و همگی دارای لهجه ی لری می باشند. از ویژگی مردمان این منطقه و به طور کلی اقوام لر می توان به میهمان نوازی و خوش رویی اشاره داشت، از نظر سیاسی بسیاری از صاحب نظران معتقدند که فرهنگ سیاسی ایران متأثر از فرهنگ سیاسی ایلات می باشد. مواردی همچون خشونت، تعصبات بی جا، وقوع اختلاف بزرگ که در مواردی منجر به نزاع می گردند و مواردی از این قبیل ناشی و برگرفته از فرهنگ گذشته این منطقه می باشد.
2-2-4- استان لرستان:
لرستان استانی تاریخی برای زندگی و سکونتگاه مردم لر است این منطقه در طول تاریخ به مناطق مختلفی تقسیم شده است که از جمله می توان به پشت کوه و پیشکوه اشاره کرد.
از نظر قومیت لرها گروهی جدا از کردها به حساب می آیند. در ذکر مقام لران و سبب وقوع اسم لری بر بدان قوم به این دلیل است که به زبان لری کوه پر درخت را لر گویند و به سبب ثقالت راه کسره ی لام به ضمه تلفط می شود.
وجه دیگر اینکه این طایفه از نسل شخصی اند که لر نام داشت. استان لرستان را از دو نگاه جغرافیا و فرهنگ می گذرانیم.
2-2-4-1- موقعیت جغرافیایی
استان لرستان با مرکزیت خرم آباد در عرض 32 درجه و 37 دقیقه تا 34 درجه و 22 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 46 درجه و 52 دقیقه تا 50 درجه و 30 دقیقه شرقی قرار گرفته است. از نظر موقعیت نسبی این استان در غرب ایران قرار گرفته است.
استان لرستان یکی از استانهای کوهستانی در غرب ایران است. بیشتر مناطق این استان را کوههای زاگرس پوشانده است. آب و هوای این استان متنوع است و تنوع آب و هوا در آن از شمال شرق به جنوب غرب کاملاً مشهود است. لرستان از شمال با استان های همدان و مرکزی، از شرق با استان اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با استان های کرمانشاه و ایلام همسایه است. همچنین این استان از طریق باریکه ای در سمت جنوب شرقی دارای مرز بسیار کوتاهی با استان چهارمحال بختیاری است.
این استان دارای 9 شهرستان به جمعیت 1754243 نفر می باشد.
2-2-4-2- فرهنگ:
از نظر فرهنگی از چند بعد می توان قوم لر را مورد بررسی قرار داد. آنها به زبان لری لری صحبت می کنند . مردمی مهمان نواز و خونگرمی هستند. از بعد شیوه و سبک زندگی مردمانی بسیار سخت کوش هستند و همین امر روحیه ی جنگاوری و شجاعت را در آن ها تقویت نموده است.
به نظر می رسد که ریشه تعصبات قومی و قبیله ای حاکم در این افراد به همان شیوه زندگی بر می گردد. آنهاطایفهای از ایرانیان چادرنشین هستندلر یا لور به عقیدهی برخی از صاحب نظران نام عشیرتی است بزرگ که در کوه های میان اصفهان و خوزستان سکونت داشته اند.
2-2-5- پیشگیری:
از نظر لغوی این واژه را به کلماتی همچون جلوگیری کردن، دفع، صیانت، مانع شدن ، جلو بستن، جلوی وقوع چیزی را گرفتن و نیز اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از رخدادهای نا خواسته معنا کردهاند پیشگیری نیز مانند بسیاری از مفاهیم دیگر در بسیاری از علوم مثل پزشکی ، جرم شناسی و …. وجود دارد که هر کدام از این علم ها، مفهوم و معنا و هدف خاصی را دنبال می کند. پیشگیری در جرم شناسی به معنای تخصصی به کار می رود که عبارت از برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم برای کاهش جرم و بزه است.1 و یا اینکه به کار گیری فنون خاص و مختلف به منظور جلوگیری از وقوع بزهکاری است.2
2-3- بیان متغیرها و شاخص ها:
2-3-1- تعریف متغیر:
به ویژگی یا صفت یا عاملی اطلاق می شود که در بین افراد جامعه مشترک بوده و همچنین می تواند مقادیر کمی و ارزش های متفاوتی داشته باشد. در تحقیق علمی، شناخت متغیرها، اندازه گیری آنها و بررسی نحوه آنها با یکدیگر مورد نظر است. متغیر انواع رابطه، نقش، گزینه ها و جانب های آن می باشد و متغیرها بسته به ویژگی که براساس آنها تقسیم می شوند در دسته های مختلف از جمله کمی یا کیفی قرار می گیرند.