پایان نامه انتخابات ریاست جمهوری و برنامه هسته ای ایران

دانلود پایان نامه

13-5- شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران : موضع ایران در خصوص اقدام اتحادیه عرب برعلیه سوریه
– سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ( مهمان پرست) در واکنش به اقدام اتحادیه عرب درتعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه ، برعدم اتخاذ سیاستهای دوگانه و ممانعت از مداخله خارجی در کشورها تاکید کرد.
– مهمان پرست گفت : مردم سوریه باید برای ایجاد زمینه مناسب و موفقیت طرحهای اصلاحی بشار اسد و مقابله با مداخلات خارجی ، هشیار باشند.
11-3- اتاق خبرشبکه من و تو (1) : سوریه نگران از عواقب تعلیق عضویتش در اتحادیه عرب ( اتحادیه عرب تصمیم گرفته عضویت سوریه را به حالت تعلیق در آورد)
– ولید معلم ( وزیر امور خارجه سوریه ) گفت : تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب ، یک گام خطرناک است و کشورش تسلیم این فشارها نمی شود. این اقدام یک توطئه طرح ریزی شده و محکوم به شکست است.
– ولید معلم می گوید حمله نظامی در سوریه اتفاق نمی افتد . سوریه از روسیه برای پادرمیانی وآشتی کمک خواست.
– نببیل العربی ( دبیرکل اتحادیه عرب ) به مخالفان سوریه پیشنهاد داد که برسر یک طرح سیاسی به توافق برسند و طرح خود را به اتحادیه عرب پیشنهاد بدهند.
– اتحادیه عرب به علت خشونت های اتفاق افتاده در سوریه ، عضویت این کشور را در اتحادیه عرب به حالت تعلیق درآورده است.
با توجه به محتوای خبر هر دو شبکه این نتیجه حاصل می شود که هم ایران و هم اتحادیه عرب برسر موضوع وجود خشونت در سوریه تاکید دارند اما در نحوه برخورد با این مساله اختلاف نظر وجود دارد . به نظر می آید اتحادیه عرب ، تحت فشار برخی کشورهای عربی منطقه و غربی ، این حکم تعلیق را علیه سوریه صادر کرده و دربسیاری موارد مشابه در کشورهای عربی منطقه ،چشم خود را بر واقعیات موجود بسته اند و آنرا طبیعی دانسته و عکس العملی از خود نشان نمی دهندوحکمی در محکومیت آنها صادر نمی کنند. این خبر نیز از موارد نادری است که شبکه من وتو(1) در آن به عکس العمل و واکنشهای مقامات ایرانی در این خصوص، هیچ اشاره ای نکرده است .
5- دوشنبه 23 / 8 / 90 ؛ بخش خبری ساعت 21 شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران و اتاق خبر شبکه من وتو ( 1 )
10-6- شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران : اذعان رئیس جمهورآمریکا ( در پایان نشست سران اپک درهاوایی ) به بی نتیجه بودن مذاکرات هاوایی
– اوباما در پایان نشست سران اپک در هاوایی گفت : در آینده مذاکرات بیشتری با روسیه و چین خواهیم داشت تا دیدگاهها درباره ایران به یکدیگر نزدیکتر شود. اوباما همچنین دیروزگفت که مواضع آمریکا و روسیه درباره ایران به یکدیگر نزدیک است.
– رئیس جمهور آمریکا از اینکه ملت ایران توانایی هسته ای داشته باشد به شدت اظهار نگرانی کرد و گفت تمام تلاش خود را برای افزایش فشار به ایران به کار خواهد گرفت. اوباما ایران را تهدید هسته ای برای منطقه و جهان خواند. وی گفت : ما هیچ گزینه ای را درباره ایران از روی میز حذف نخواهیم کرد زیرا ایران هسته ای نه تنها برای منطقه بلکه برای آمریکا هم یک تهدید امنیتی خواهد بود.
– اوباما همچنین در جواب نامزدهای جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که از بی نتیجه بودن تلاشهای اوباما درباره ایران انتقاد کرده بودند ،گفت : آیا فکر می کنند که ایران مساله ساده ای است ؛ هرکسی که چنین ادعایی می کند یا سیاست باز است یا نمی داند درباره چه موضوعی صحبت می کند.
1-3- اتاق خبر شبکه من و تو (1) : اوباما در حاشیه اجلاس سران اپک در هاوایی گفت : روسیه و چین ، به خطر سلاح اتمی ایران واقفند ؛آمریکا هفته های آینده مذاکراتی را درباره سلاح اتمی ایران با چین و روسیه خواهد داشت .
– اوباما دیروز اظهار داشت : تحریم های اقتصادی علیه ایران ، ضربات جبران ناپذیری به ایران وارد می کند. وی همچنین گفت که جامعه جهانی درباره برنامه هسته ای ایران متحد و یکپارچه است و ایران در صحنه بین المللی منزوی است . ایران هسته ای یک تهدید برای آمریکا به حساب می آید و از اینرو ما هیچ گزینه ای را از نظر دور نمی داریم.
نکته مشترکی که در خبر هر دوشبکه به آن اشاره شد ، پافشاری زیاد اوباما بر این مساله است که نا امیدانه سعی دارد چین و روسیه را در رابطه با مساله هسته ای ایران با خود هم نوا و در یک جبهه مشترک نشان دهد . این در حالیست که موضع روسیه و چین در قبال مساله هسته ای ایران کاملا از آمریکا و غرب جداست و تاکنون نیز تمام تلاشها برای همپا شدن این دوکشور با غرب برعلیه ایران ، بی نتیجه بوده است.
مورد دیگری که اوباما در حاشیه اجلاس سران اپک به آن اذعان داشت اینست که وی ایران را تهدید هسته ای برای منطقه و جهان می داند ؛ وی همچنین ایران را تهدید امنیتی برای آمریکا می داند! از این گفته به خوبی نمایان است که منظور اصلی آمریکا از تهدید امنیتی در واقع تهدیدی است که متوجه اسرائیل است و تمام نگرانی آمریکا نیز مربوط به همین فرزند نامشروعش یعنی رژیم صهیونیستی می شود.فرزندی که حتی دیگر کنترلش از دست آمریکا نیز خارج شده و آمریکا نگران این مساله است که اسرائیل با یک اقدام نسنجیده صدمات جبران ناپذیری برپیکره خود و در نتیجه آمریکا وارد آورد
اما جالب ترین نکته در رابطه با این خبرکه در خبر شبکه یک به آن اشاره گردید ، جواب اوباما به رقبای جمهوری خواهش در کنگره آمریکا بود که درآن اوباما به طور علنی به قدرت ایران اعتراف و ناتوانی خود و غرب را در مقابله با ایران آشکارا ابراز کرد.
6- چهارشنبه 9 / 9 / 90 ؛ بخش خبری ساعت 14 شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران و اتاق خبر شبکه من وتو ( 1 )
5-9- شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران : بازتاب تعطیلی سفارت انگلیس و اخراج سفیر این کشور از ایران بر اساس مصوبه هفته پیش نمایندگان مجلس در راستای کاهش سطح روابط با انگلستان.
– علی لاریجانی در جلسه علنی امروز مجلس ، بیانیه ای را در محکومیت سازمان ملل برای محکوم کردن ایران در رابطه با بستن سفارت و قطع روابط با انگلستان و حمله به سفارت انگلستان ، اعلام کرد. وی ،بیانیه سازمان ملل را یک اقدام عجولانه دانسته و آن را سرپوش گذاشتن بر تمام جنایات انگلیس و آمریکا از گذشته تا کنون دانسته است . لاریجانی در قسمت دیگری از صحبتهایش گفت : خشم ملت ایران از انگلیس، خشم انباشته از چند دهه دشمنی لندن است.رئیس مجلس همچنین بر اجرای قانون روابط با انگلیس و اخراج سفیر انگلستان از کشور ، تاکیدکرد.