پایان نامه ارشد رایگان درباره شهر شیراز، رطوبت نسبی، استان فارس، درجه حرارت

اهمیت‌ و اعتبار بوده‌ و نام‌ آن‌ در الواح‌ ایلامی‌ مکشوف‌ در تخت‌ جمشید ذکر شده‌ است‌. شیراز در دوران بنی‌امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی اصطخر -پایتخت قدیمی فارس- رونق می‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان، بوییان و زندیان پایتخت ایران بوده‌است.
شیراز از دیرباز به واسطه مرکزیت نسبی‌اش در منطقه زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقه به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بوده‌است. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌است.
شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند.
۶-۲-۱- موقعیت جغرافیایی شهرستان
شهرستان شیراز با ۸/۱۰۶۸۸ کیلومتر مربع وسعت ، ۶/۸ درصد کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است .شهرستان شیراز در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا و در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس است. این شهرستان در موقعیت مرکز استان و در محدوده جغرافیایی ۲۸ درجه و ۵۸ دقیقه تا ۲۹ درجه و ۵۴ دقیقه عرض شمالی ، و ۵۱ درجه و ۱ دقیقه تا ۵۳ درجه و ۳۴ دقیقه طول شرقی ، قرار گرفته است، از شمال به شهرستان مرودشت و سپیدان ، از غرب به شهرستان های سپیدان ، ممسنی و کازرون از جنوب به شهرستان فیروزآباد و جهرم ، از شرق به شهرستان های فسا و نیریز محدود می باشد و از نظر وسعت پنجمین شهرستان کشور است. (URL1)
۶-۲-۱-۱- مشخصه های جغرافیایی شهر شیراز
شهر شیراز به عنوان مرکز استان فارس و شهرستان شیراز ، برروی جلگه وسیعی که دارای ۱۵۸ کیلومتر عرض و ۱۲۰ کیلومتر طول متوسط می باشد ، واقع شده است . این شهر بین عرض های شمالی ۲۹ درجه و ۲۳ دقیقه تا ۲۹ درجه و ۴۱ دقیقه ، و طول های شمالی ۵۲ درجه و ۲۶ دقیقه تا ۵۲ درجه و ۳۶ دقیقه نسبت به نصف النهارگرینویچ واقع شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۵۵۰ متر می باشد. (URL1)
۶-۲-۲- ویژگی های جمعیتی
در نخستین سرشماری رسمی ایران که در سال ۱۳۳۵ خورشیدی انجام گرفت، شهر شیراز با ۱۷۰۶۵۹ نفر جمعیت ششمین شهر پرجمعیت ایران بود. در سرشماری سال ۱۳۵۵ خورشیدی این شهر با پیشی‌گرفتن بر آبادان به پنجمین شهر پرجمعیت ایران تبدیل شد. و تا سرشماری سال ۱۳۷۵ خورشیدی همین جایگاه را در اختیار داشت. در آخرین سرشماری انجام‌گرفته در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، کرج با رشد سریع خود بر شیراز پیشی گرفت.
براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، جمعیت شهر شیراز در این سال بالغ بر ۱۲۱۴۸۰۸ نفر بوده‌است که از این تعداد ۶۱۳۸۳۰ نفر مرد و ۶۰۰۹۷۸ نفر زن بوده‌اند. همچنین تعداد خانوارهای ساکن این شهر، ۳۱۵۷۲۵ خانوار بوده‌است. (URL1)
نمودار شماره ‏۶۱- هرم سنی جمعیت شیرازدر سال ۱۳۸۵
۶-۲-۲-۱- دین
دین اکثر مردم شیراز اسلام می‌باشد. هر چند بیشتر یهودیان شیراز در طی نیم قرن دوم قرن بیستم به اسراییل و آمریکا مهاجرت کرده‌اند. این شهر هنوز پذیرای اقلیتی ۶۰۰۰ هزار نفری از یهودیان می‌باشد. بدلیل فعالیت‌های تبلیغاتی مسیحی در قرون نوزده و بیستم میلادی گروه‌های کوچکی از مسیحیان فرقه پروتستان مانند انگلیکن و پرسبی‌ترین در شیراز زندگی می‌کنند. در حال حاضر در شیراز دو کلیسای فعال وجود دارد که یکی متعلق به ارامنه و دیگری متعلق به کلیسای انگلیکن می‌باشد. (URL1)
۶-۲-۲-۲- فرهنگ
شهر شیراز به شهر شعر در ایران معروف است. از میان شاعرهای بانویِ معروف ایران می‌توان از جهان‌ملک خاتون که در شیراز می‌زیسته نام برد. شیراز به شهر شعر، شراب، باغ و گل و بلبل معروف است. باغ در فرهنگ ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و شیراز از قدیم به داشتن باغ‌های بسیار و زیبا مشهور بوده‌است. شیراز از دوران باستان باغ‌های انگور فراوانی داشته و همین باعث شهرت جهانی شراب شیراز در دنیا شده‌است. امروزه بیش‌تر باغ‌های این شهر در شمال غرب آن و در مناطق قصردشت، کشن، چمران و معالی‌آباد واقع شده‌اند. تعدادی از باغ‌های شیراز از لحاظ تاریخی بسیار حایز اهمیت هستند و به‌عنوان مراکز مهم گردشگری به‌شمار می‌آیند. از معروف‌ترین این باغ‌ها می‌توان به باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما اشاره نمود.
جشن هنر شیراز.
شهر شیراز در بین سالهای ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ محل برگزاری جشن هنر شیراز بود. این جشنواره در زمان خود بزرگترین رویداد فرهنگی در نوع خود در سطح جهان بود. این رویداد با هدف تشویق هنرهای سنتی ایران و بالا بردن استانداردهای فرهنگی ایران تشکیل شده‌بود. همچنین این رویداد محلی بود برای گرد آمدن بزرگترین هنرمندان سنتی و مدرن ایران و سراسر دنیا در رشته‌های مختلف هنری. (URL1)
۶-۲-۳- ویژگی ها و مطالعات اقلیمی
به طور کلی شیراز در منطقه آب و هوایی مرکزی فارس واقع شده است، این منطقه فصولی‌ منظم‌ دارد، در زمستان دارای آب و هوای معتدل همراه با بارش و تابستان های معتدل دارد.
۶-۲-۳-۱- باد
عنصر باد هم از لحاظ جهت وزش باد و هم از لحاظ میزان سرعت و مدت زمان وزش در به وجود آمدن شرایط اقلیمی هر منطقه بسیار موثر می باشد.
طبق اطلاعات آماری ایستگاه سینوپتیک شیراز، در بین جهات وزش باد، جهت غرب با ۶۸/۱۷ درصد از بادها بیشترین سهم را دارد و پس از آن حهت شمال غرب با ۳/۱۷ درصد در مرحله بعدی قرار می گیرد. لذا بادهای غالب در شیراز از جهت غرب و شمال غرب می وزند .اما حداکثر سرعت باد مربوط به باد های طوفانی در فصل سرماست که از سمت جنوب و جنوب غرب می وزند. براساس آمار هواشناسی اداره کل هواشناسی استان فارس ، حداکثر میانگین سرعت بادهای غالب در شهر شیراز ۴ و ۵ متر بر ثانیه است . میزان تهویه طبیعی در روز در داخل ساختمان باید به حداقل و در عصر به دلیل پایین بودن دمای هوای خارج نسبت به دمای هوا باید به حداکثر برسد. درچرخش ۳۰ درجه بنا به سمت جنوب غربی امکان ورود هیچ یک از بادهای غالب به داخل بنا وجود ندارد . ولی در چرخش ۶۰ درجه بنا به سمت جنوب شرقی ورود هر دو باد غالب به داخل بنا امکان پذیر می باشد. بافت عمومی شیراز که دارای زاویه چرخش ۳۰ درجه به سمت غرب است و جهت بناها ۶۰ درجه جنوب شرقی است در تعیین میزان و نوع ورود باد به داخل بافت عامل مثبتی به شمار می آید.
جدول ‏۶۱ جهت وزش بادها در شهر شیراز
فروردین
اردیبهشت
خرداد
تیر
مرداد
شهریور
مهر
ابان
اذر
دی
بهمن
اسفند
بادهای غالب
بادهای درجه دوم
۶-۲-۳-۲- بارندگی
بارندگی در هرمنطقه باعث به وجود آوردن شرایط اقلیمی و در واقع یکی از عوامل شکل دهنده اقلیم در آن منطقه می باشد . براساس آمار اداره کل هواشناسی استان فارس ، میزان متوسط بارندگی در ماه برحسب میلی متر در شیراز و مطابق جدول زیر می باشد . همانطوری که از این جدول مشخص است بیشترین میزان بارندگی ماهانه مربوط به دی ماه و کمترین مربوط به شهریور ماه است.
براساس این جدول ، میانگین بارش سالانه شهر شیراز و نیز محدوده طرح برابر ۳۲۱ میلیمتر بوده و به همین دلیل از نظر اقلیمی جزء گروه نیمه خشک به حساب می آید.
جدول ۶-۴- میزان متوسط بارندگی برحسب میلیمتر در شهر شیراز در ماههای مختلف
فروردین
اردیبهشت
خرداد
تیر
مرداد
شهریور
مهر
ابان
اذر
دی
بهمن
اسفند
میزان بارندگی
۲۹
۸
۳/۰
۵/۱
۲/۰
۰۰۰۵/۰
۵
۲/۲۴
۶۵
۹۱
۴۹
۴۸
۶-۲-۳-۳- دما
یکی از عوامل اقلیمی که تاثیر بسزایی در ایجاد و شکل گیری اقلیم هر منطقه دارد ، دمای هوای آن منطقه می باشد . براساس آمار سازمان هواشناسی استان فارس ، دمای متوسط حداقل و حداکثر حرارت ماهانه و متوسط نوسان آن در ماههای مختلف سال برحسب درجه سانتیگراد برای شهر شیراز را می توان به صورت جدول ۱ تنظیم نمود .
همانطور که ملاحظه می شود ، خصوصیات خاصی که از دما با توجه به ماه های مختلف سال آمده است این خصوصیات عبارتند از : متوسط نوسان ماهانه دما در شهر شیراز . این سه پارامتر دمایی یکی از بهترین شاخص هایی هستند که می توانند در شناسایی شرایط دمای منطقه کمک نماید. معمولا شرایط دمایی چنان است که هر ساله تکرار می شود و به ندرت تغییرات محسوسی در آن دیده می شود . با توجه به جدول ، بالاترین درجه حرارت ماهانه شهر شیراز ۳/۳۷ و پایین ترین آن۱- درجه سانتیگراد می باشد. همچنین معلوم می شود که متوسط حداکثر درجه حرارت مربوط به تیرماه بوده و متوسط حداقل درجه حرارت مربوط به دی ماه می باشد . براین اساس متوسط حرارت سالانه برابر ۵/۱۸ درجه سانتیگراد و نوسان سالانه دما برابر ۳/۳۸ درجه سانتیگراد می باشد . بیشترین نوسان متوسط ماهانه دما به ماه شهریور و برابر ۳/۲۰ درجه سانتیگراد و کمترین آن مربوط به دی ماه و برابر ۶/۱۲ درجه سانتیگراد می باشد.
جدول ‏۶۳- دمای حداقل، حداکثر ماهانه و متوسط در ماه های مختلف درشهر شیراز
فروردین
اردیبهشت
خرداد
تیر
مرداد
شهریور
مهر
ابان
اذر
دی
بهمن
اسفند
متوسط حداکثرماهانه
۳/۲۳
۷/۲۰
۷/۳۵
۳/۳۷
۴/۳۶
۴/۳۳
۹/۲۷
۲۱
۵/۱۴
۶/۱۱
۴/۱۴
۷/۱۹
متوسط حداقل ماهانه
۵/۷
۴/۱۲
۷/۱۵
۱/۱۹
۷/۱۷
۱/۱۳
۸
۶/۲
۶/۰-
۱-
۵/۰
۲۵/۰
متوسط نوسان ماهانه
۸/۱۵
۳/۱۸
۹/۱۹
۲/۱۸
۷/۱۸
۳/۲۰
۹/۱۹
۱۸
۱/۱۵
۶/۱۲
۹/۱۴
۶/۱۵
۶-۲-۳-۴- رطوبت
دومین عنصر اقلیمی در هر منطقه رطوبت آن منطقه می باشد. بررسی رطوبت نسبی یک منطقه بهترین معیار شناخت تاثیر رطوبت براقلیم آن منطقه می باشد. بدین منظور و با توجه به آمار سازمان هواشناسی برای شهر شیراز درصد رطوبت نسبی در ماههای مختلف سال مطابق جدول زیر می باشد .
براساس این جدول میانگین رطوبت نسبی یالانه برابر با ۳۹% است. حداکثر متوسط ماهانه رطوبت نسبی مربوط به دی ماه برابر ۶۳% و حداقل متوسط ماهانه رطوبت نسبی مربوط به خرداد ۶/۲۰% می باشد .
جدول ‏۶۴- درصد متوسط ماهانه رطوبت نسبی در ماه های مختلف شهر شیراز
فروردین
اردیبهشت
خرداد
تیر
مرداد
شهریور
مهر
ابان
اذر
دی
بهمن
اسفند
میزان رطوبت
۲/۴۳
۴/۲۹
۶/۲۰
۸/۲۲
۷/۳۲
۲/۲۵
۲/۳۴
۷/۴۵
۴/۶۰
۳۶
۲/۵۵
۵۱
۶-۳- مکان یابی پروژه
همانگونه که در بخش های پیش از این نیز بررسی گردید مباحثی همچون دین و گفتگو محوری ترین مضامین مورد توجه در این پروژه می باشند، از سوی دیگر این مجموعه به عنوان مجموعه ای فرهنگی باید در بافتی متناسب واقع گردد. مخاطبین مجموعه جدای از شهروندان شیراز و حومه شامل گردشگران وو خصوصا گردشگران خارجی خواهد بود که از ادیان متفاوت هستند و این مجموعه سعی در جذب آن ها خواهد داشت. با توجه به مجموع این نکات سه سایت در محدوده شیراز به عنوان گزینه های قابل قبول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *