قرآن کریم و آیات قرآن

دانلود پایان نامه

قُلْ یَتَوَفَّاکُم مَّلَکُ الْمَوْتِ الَّذِی وُکِّلَ بِکُمْ ثُمَّ إِلَى رَبِّکُمْ تُرْجَعُونَ(سجده/۱۱).
ترجمه: بگو فرشته مرگى که بر شما گمارده شده جانتان را مى‏ستاند آنگاه به سوى پروردگارتان بازگردانیده مى‏شوید.
عملیات بینامتنی: در این آیه خداوند به رسول گرامی خود دستور داده تا در پاسخ استبعاد آنها بگویدکه حقیقت مرگ بطلان و نابودی نیست بلکه ملک الموت که موکل بر امر میراندن شماست، شما را بدون اینکه چیزی از شما کم شود، بطور کامل میگیرد و ارواح شما را از بدنهایتان جدا میکند، پس آنچه دستخوش تبدیل و تغییر میشود بدن شماست، نه حقیقت و روح شما، و آن حقیقت محفوظ میماند تا در نهایت بسوی پروردگارتان مبعوث گشته و دوباره به بدنهایتان بازگردید. رابطهی بینامتنی این بیت از شعر دیکالجن با آیات قرآن کریم از نوع علم یا شخصیت میباشد.
متن حاضر:
قَالُــوا لأَنفُسِـهِم: یَا حَبَّــذَا نَهَـلٌ
مُحَمــَّدٌ و عَلِــیٌّ بَعــدَهُ صَــدَرُ
(دیکالجن، 1412هـ: 74)
ترجمه: ایشان با خود گفتند: چه خوب است که ما جام مرگ را به نام محمد(ص) و علی(ع) بنوشیم و بع از آن شرابی ننوشیم.
متن غایب:
مَا کَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِکُمْ وَلَکِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِیِّینَ وَکَانَ اللَّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمًا(احزاب/۴0).
ترجمه: محمد پدر هیچ یک از مردان شما نیست ولى فرستاده خدا و خاتم پیامبران است و خدا همواره بر هر چیزى داناست.
عملیات بینامتنی: شاعر ما دیکالجن با ذکر نام مبارک پیامبر اکرم(ص) اشعار خویش را مزیّن کرده است. بررسی رابطهی بینامتنی این بیت و ابیات مشابهِ آن از شعر شاعر با کلام وحی از نوع علم یا شخصیت است.
متن حاضر:
مِمَّا تُرَدَّی عَظمُ نُوحٍ و إرتَوَی
مِنهَا و إِن أَبقَت عَلَی العُمرَینِ
(دیکالجن، 1412هـ: 132)
ترجمه: وقتی که استخوان نوح افتاد و از آن سیراب شد و هرچند سالهای زیادی به همراه عائله و همسر خویش عمر کرد.
متن غایب:
أَلَمْ یَأْتِکُمْ نَبَأُ الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ قَوْمِ نُوحٍ وَعَادٍ وَثَمُودَ وَالَّذِینَ مِن بَعْدِهِمْ لاَ یَعْلَمُهُمْ إِلاَّ اللّهُ جَاءتْهُمْ رُسُلُهُم بِالْبَیِّنَاتِ فَرَدُّواْ أَیْدِیَهُمْ فِی أَفْوَاهِهِمْ وَقَالُواْ إِنَّا کَفَرْنَا بِمَا أُرْسِلْتُم بِهِ وَإِنَّا لَفِی شَکٍّ مِّمَّا تَدْعُونَنَا إِلَیْهِ مُرِیبٍ(ابراهیم/۹).
ترجمه: آیا خبر کسانى که پیش از شما بودند قوم نوح و عاد و ثمود و آنانکه بعد از ایشان بودند [و] کسى جز خدا از آنان آگاهى ندارد به شما نرسیده است فرستادگانشان دلایل آشکار برایشان آوردند ولى آنان دستهایشان را [به نشانه اعتراض] بر دهانهایشان نهادند و گفتند ما به آنچه شما بدان ماموریت دارید کافریم و از آنچه ما را بدان مى‏خوانید سخت در شکیم.
عملیات بینامتنی: این آیه سخنان موسی(ع) است که در بارهی هلاکت و انقراض اقوام گذشته با قومش سخن میگوید(ر.ک: طباطبایی، 1372ش، ج12: 20). دیکالجن در این بیت از شعر خویش از نام مبارک نوح(ع) استفاده نموده است. رابطهی بینامتنی از نوع بینامتنی علم یا شخصیت است.