دانلود پایان نامه ارشد با موضوع زیان‌هایی


اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

جبران آن‌ها مبادرت می‌ورزد پرداخته می شود.
1-1) زیان‌های قابل انتساب به دولت

در این بند به شرح و بازبینی زیان‌هایی خواهیم پرداخت که خود دولت در ایجاد آن نقش دارد. یعنی زیان‌هایی که درواقع از اعمالی ناشی می‌شود که خود دولت به انجام آن‌ها مبادرت ورزیده است. در این‌گونه زیان‌ها درواقع دولت عامل اصلی ورود زیان به اشخاص محسوب می‌شود. این قبیل اعمال، در دسته‌بندی جزو اعمالی هستند که به‌طور سنتی و نه واقعی در زمره‌ی مسئولیت بدون تقصیر دولت قرار می‌گیرند یعنی با حذف عنصر تقصیر و قرار دادن مسئولیتی مطلق برای دولت، وی را ملزم به جبران خسارت می‌دانیم.گفته شد که دولت به‌عنوان شخصیتی حقوقی متفاوت با سایر اشخاص، لاجرم از وارد آوردن زیان‌هایی بیشتر وسنگین‌تر ازدیگران به‌واسطه‌ی انجام تکالیف قانونی خود می‌باشد. بدان معنا که انجام تکالیف قانونی به ناچارسبب وارد آوردن خسارت به افراد است.
1-2) زیان‌های با مجوز قانونی
در برآیند حاصل از انجام تکالیف قانونی و انجام خدمات اجتماعی و احترام به مالکیت خصوصی افراد منافع عمومی، برقراری امنیت و آرامش در اجتماع، دولت‌ها بر آن شدند تا چنین وضعیت خاصی را پیش‌بینی نموده و تدارک لازم را مهیا سازند.
پس وقتی دولت در اجرای قانونی و یا تجویز صریح همان قانون مجبور به ورود خسارت به افراد می‌باشد قطعاً و یقیناً باید دارای مسئولیت به جهت جبران خسارت زیان‌دیدگان باشد. در این موارد قانون‌گذار با صراحت زیان‌دیده را مستحق دریافت غرامت بدون نیاز به اثبات و تقصیر دولت دانسته است. یعنی جایی که دولت مجبور به نادیده گرفتن مالکیت اشخاص از طریق تصرف و تملک، تخریب یا ملی کردن اموال آنان می‌باشد و یا به جهت اجرای نظم و امنیت در جامعه به جنگ پرداخته و جان و مال مردم را در معرض تفویت قرار می‌دهد و یا به اعمال محدودیت و یا ممنوعیت در انجام برخی از امور مانند صادرات و واردات می‌پردازد و مواردی از این قبیل، با وجودی که زیان با تجویز قانون انجام گرفته و دولت عمل خلاف قانونی انجام نداده است، دارای مسئولیت بدون تقصیر برای جبران خسارت می‌باشد.
موارد بسیاری وجود دارد که طی آن دولت وقتی در مقام اعمال صلاحیت‌های خویش است زیانی به افراد وارد می‌کند. در فرض مطروحه، این زیان، زیانی نیست که در قانون پیش‌بینی شده باشد، به گونه‌ای که بتوان ورود آن را ناشی از مجوز قانونی دانست. بلکه عملکرد دولت به ناگاه و با وجود احراز کلیه شرایط و احتیاط‌های لازم، زیان‌هایی را به افراد وارد می‌آورد. در بهترین تعریف، این فرض مشابهت زیادی با نظریه‌ی خطر دارد که طی آن دلیل مسئولیت دولت، فعالیت خطرناکی است که به انجام آن مبادرت ورزیده است. زیرا در کلیه موارد، این فرض در بردارنده فعالیت‌هایی است که ریسک انجام آن‌ها با دولت بوده و مسئولیت جبران دولت از همین امر ناشی می‌شود. این فعالیت‌ها می‌توانند دارای ماهیت زیان‌بار بوده و یا نباشند؛ اما خطر آن بگونه‌ای است که از قبل در قانون موارد آن احصا شده و مسئولیت آن به عهده دولت گذاشته شده باشد. یعنی عمل قانونی است نه اینکه مانند فرض اول خود عمل غیر قانونی بوده ولی مج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *