دانلود مقاله رایگان درباره مهارت اجتماعی – رشته روانشناسی – قسمت 5

مدت زمان لازم
ممکن است یکی و دو ساعت طول بکشد که شما و همسرتان با نزاع عادلانه آشنایی پیدا کنید . ممکن است نیاز داشته باشید که جمله هایی را که با من شروع می شود را تمرین کنید و یا در این رابطه ایفای نقش کنید و در زندگی عادی و روزمره خود از این جملات استفاده کنید تا در هنگام نزاع عادلانه این گونه جملات برای شما بسیار طبیعی و ساده باشد . هر نزاع و درگیری 15 دقیقه  و یا یک یا دو ساعت طول می کشد . مگر این که شما یک مدت زمان و محدوده زمانی را برای صحبت در نظر گرفته باشید . حتی اگر زوجی هفته ای یکبار هم با یکدیگر مجادله کنند ، شش ماه طول می کشد تا با روش مجادله عادلانه که مورد قبول هر دو طرف آنها باشد آشنایی پیدا کنند .

مشکلات و مسائل رایج
افرادی که عصبانیت خود را بروز نمی دهند ترجیح می دهند که با این روش کار نکنند و به مخفی کردن عصبانیت خود ادامه دهند. افرادی که خشم خود را شدیداً نشان می دهند به ادامه داد و فریاد کردن تمایل دارند تا کنترل عصبانیت خود همانگونه که در این فصل توضیح داده شده هنگامی که فردی عصبانی می شود خطرات زیادی او را تهدید می کند . هشدارهایی در رابطه با این موضوع داده شده است که هرکدام از این هشدارها به موضوع جدال عادلانه برمی گردند .
تاثیر ، امتیازات و خطرات
بررسی نشان داده است که برخی از انواع زوج ها برای این نوع جدال مناسب نیستند مانند کسانی که نمی توانند به یکدیگر اعتماد کنند و با یکدیگر صادق نیستند . آنهایی که معتاد هستند و یا به مشروبات الکلی اعتیاد دارند این گونه افراد با احساسات سروکاری ندارند . کسانی که قربانی احساسات شدید شده اند . و کسانی که دائماً عصبانی هستند . اگر چه بسیاری از نویسندگان جدال عادلانه را پیشنهاد می کنند اما هیچ تحقیق کنترل شده ای درباره ی این روش وجود ندارد . توصیه ها بر اساس تئوری است و به نظر من بر اساس شواهد افرادی است که از این روش استفاده کرده اند .
بزرگترین خطر شلیک گلوله است و رفتار حیوانی همانگونه که بدان اشاره شد هنگامی که اشتغال ذهنی طرف مقابل و همسرتان را در نظر نمی گیریم اغلب ارتباطات بین ما قطع می شود و یا حداقل برای چند ساعتی با یکدیگر سرسنگین خواهیم بود . این امکان وجود دارد که این روش را بصورت گسترده مورد استفاده قرار دهیم بدین صورت که این روش هم برای مشکلات غیر قابل حل مورد استفاده قرار می گیرد و هم در جاهایی که مشورت با یک فرد حرفه ای مورد نیاز است.
قاطعیت :
یعنی بیان صادقانه اینکه چگونه فکر می کنید و یا چه احساسی دارید و بیان اینکه چه نیازی دارید و چه می خواهید.
فواید رفتار قاطع :

 • به شما اجازه می دهد تا خواسته ها ، نیازها و خواهش هایتان را کنترل کنید . هرچند ممکن است آنچه را که می خواهید به دست نیاورید اما همین بیان نیازها و درخواست ها باعث ایجاد احساس بهتری در شما می گردد.
 • عزت نفس شما با بیان مستقیم و صادقانه رشد می کند.
 • قادر به برقراری ارتباط موثر با دیگران باشید .
 • شخصیت شما رشد کرده و تکامل یابد .
 • مسئولیت کیفیت روابط خود را با دیگران بپذیرید .
 • اگر احساستان را بیان نمایید مجبور نخواهید بود آن کاری را که نمی خواهید انجام دهید .

و به قول رالف والد و امرسون :
جایگاه و مقامی را که حق مسلم خود می دانید کسب کنید و شاهد تن در دادن مردم به آن باشید .
رفتار پرخاشگرانه :
رفتار پرخاشگرانه را نباید با رفتار قاطع یکی دانست وقتی که شما نیازها ، افکار و احساس خود را از طریق اعمال زور و قدرت به دیگران بیان می نمایید و حقوق دیگران را نادیده میگیرید در واقع پرخاشگرایانه رفتار کرده اید .
رفتار غیر قاطع :
وقتی شما منفعل عمل می کنید و افکار و احساس ها و نیازهای خود را بیان نمی نمایید . و در واقع خودتان را نادیده گرفته وبه دیگران اجازه می دهید که نیازها و خواسته هایشان را به شما تحمیل کنند غیر قاطع عمل کرده اید .
موانع در راه عملکرد قاطعانه :

 • عزت نفس پایین : سازنده عزت نفس احترام به خود می باشد .
 • ناتوانی در برخورد با مشکلات : افرادی که از درگیری می ترسند در موقعیت های استرس زا از برخورد قاطع پرهیز می کنند .
 • مهارت های ارتباطی ضعیف : ناتوانی شما در پاسخ به موقعیت های مختلف منجر به بروز افکار منفی و اضطراب می گردد.

برای قاطع شدن ابتدا باید عزت نفس خود را بالا ببریم :
تعداد خود گفتارهای مثبت را در مورد خود افزایش دهید (من می توانم مفاهیم جدید را خیلی سریع یاد بگیرم ).
به خاطر گفتن گفتارهای مثبت به خودتان پاداش دهید من آن کتاب جدید را که مدت ها می خواستم می خرم . بخاطر گفتن گفتارهای منفی خودتان ا تنبیه کنید . به محض رسیدن به خانه تمام درختان را هرس می کنم .
آبراهام لینکلن می گوید : دشوار است که فردی را تحقیر نمود که احساس ارزش می کند و خودش را به خداوند بزرگی منسوب می داند که او را خلق کرده است .
بامشاهده کردن رفتار خود و پیامدهای مثبت آن عزت نفس ما افزایش می یابد.
پیش بینی خود را تغییر دهید : یعنی همان چیزی اتفاق می افتد که انتظار آن را دارید و انتظارات شما مثبت یا منفی برآورده خواهد شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پیام من :
من : شامل توصیف چگونگی احساس شما و نشان دهنده شرایطی است که شما در آن شرایط چنین احساسی داشته اید.
 
 
اهداف:

 • هرزمان که بخواهید در مورد احساسات و خواسته های خود بدون هیچ تردیدی صحبت کنید .
 • وقتی که می خواهید برای ایجاد یک رابطه آنچه را که در درون خود دارید بازگو کنید .
 • هرزمان که در روابط خود احساس نگرانی و اضطراب می کنید .
 • مسئولیت افکار ،احساسات و نیازهایتان را بپذیرید .
 • احتمال سوء برداشت ها را کاهش می دهید .
 • شاهد بهبودی سطح روابط خودتان با دیگران خواهید بود .
 • دانلود متن