تحقیق رایگان درمورد مناطق آزاد تجاری

دانلود پایان نامه

موازی وقتی شکل می‌گیرد که یک شرکت، محصولی را علاوه بر شرکت مادر در چند کشور دیگر نیز تولید کند. در این حالت محصولات تولیدی توسط شعبه‌های فرعی شرکت در خارج از کشور برای فروش در بازارهای خارجی ممکن است توسط توزیع‌کنند‌گان خارجی در واردات موازی فروخته شوند. این توزیع‌کنند‌گان، محصول را به بازار کشور تولیدکننده محصول، عرضه می‌کنند. با اینکه محصولات واردات موازی دارای نشان تجاری مشابه محصولات داخلی همان شرکت هستند، اما اغلب کیفیت اجزای تشکیل دهنده آنها ممکن است متفاوت باشند. (وارن ، 1999) واردات موازی در سطح بین‌المللی زمانی ایجاد می‌شود که تفاوتهای زیادی در قیمتهای رایج محصولی یکسان بین دو بازار وجود داشته باشد. هر چه تفاوتهای قیمتی بیشتر باشد، دلالان واردات موازی انتظار بازده بیشتری خواهند داشت و این امر آنها را بر این می‌دارد که به ناهماهنگی های عرضه و تقاضا بین دو بازار پاسخ دهند. به طور کلی می توان گفت عوامل زیر باعث ایجاد واردات موازی می‌شوند:
۱. اختلافات قیمتی
۲. معروف بودن محصول در چندین بازار
۳. پایین بودن تعرفه ها و هزینه حمل و نقل
۴. شبکه جهانی اینترنت
شبکه جهانی اینترنت به طور فزاینده‌ای باعث ایجاد واردات موازی برای محصولات داخلی و خارجی شده است. افزایش محبوبیت روز افزون وب به عنوان فناوری و یک مکانیزم انتقالی، باعث تسهیل مبادلات واردات موازی شده است. وب به عنوان یک رسانه اطلاعاتی باعث آگاهی بیشتر مشتریان می شود و از این طریق مشتریان از قیمت پایین کالاها باخبر می‌شوند و اقدام به خرید کالاهای موجود در این بازار می‌کنند. شبکه جهانی وب همچنین این توانایی را به بازاریابان خاکستری می‌دهد که فقط بر اساس نام و علامت تجاری محصول تبلیغ کنند و کالا را به فروش برسانند و با توجه به اینکه کالا را به طور مستقیم به مشتری می‌فروشند، از پرداخت مالیات و تعرفه می‌گریزند، قدرت رقابتی قیمت خود را افزایش می دهند و محصول را با قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسانند؛
۵. نوسانات نرخ ارز
۶. مناطق آزاد تجاری
تحقیقات نشان داده است که مناطق آزاد تجاری نقش موثری را در شکل‌گیری واردات موازی ایفا کرده‌اند؛
۷. مازاد عرضه
عرضه و تقاضا می‌تواند با شرایط بازار تغییر کند. بنابراین فروشنده یا دلال در یک کشور با داشتن مازاد عرضه پیش‌بینی نشده ممکن است مایل باشد که مازاد عرضه را با حاشیه سود کمتر به فروش برساند و این کار در نهایت باعث پیدایش واردات موازی می‌شود.

به طور کلی می توان گفت: واردات موازی در سطح بین‌المللی زمانی ایجاد می‌شود که ناهماهنگی های عرضه و تقاضا بین دو بازار با عواملی مانند اختلافات قیمت، معـروف بودن محصول در چندین بازار، پاییـن بودن تعرفه ها و هزینه حمل و نقل در بازارهای هدف، استفاده از شبکه جهانی اینترنت (برمن، 2004) به عنوان یک رسانه اطلاعاتی و بدون پرداخت مالیات و تعرفه، نوسانات نرخ ارز، وجود مناطق آزاد تجاری و مازاد عرضه همراه باشد و این کار در نهایت باعث پیدایش بازار های خاکستری می‌شود.
با این وجود نباید از نظر دور داشت که عملاً تلاش می شود کالا ها از نظر قانونی با بهره مندی از استانداردهای حقوق مالکیت صنعتی توزیع شود و در این راستا کشورها محصولات مد و لوازم آرایشی خود را با علائم تجاری و نام های تجاری ثبت شده به بازار عرضه می کنند، همچنین محصولات دیجیتال، از قبیل موسیقی و نرم افزارهای الکترونیکی، تحت کپی رایت به فروش می رسد و عنوان فیلم ها و پخش برنامه های تلویزیونی دارای مجوز شده است، محصولات دارویی با تکیه بر حق ثبت اختراع و ماشین آلات جدید نیز که مظهر فن آوری نوین هستند به ثبت می رسند، البته گاهی این عامل باعث می شود بسیاری از کالاها برای کسب حمایت حقوق مالکیت صنعتی ترکیب پیچـیده ای از توزیع جهانی را به خود اخـتصاص دهند. (کیت و ماسکوس، 2010، ص 124) به این ترتیـب حمایت های حقوقی باعث تشویق مخترعان و ایجاد فن آوری ها و محصولات جدید و انگیزه ای قوی برای فروش و جلب موقعیت های اقتصادی و سرمایه گذاری می شود.
به عنوان جمع بندی می توان گفت: شرکتهای تجاری می توانند با استفاده از توزیع کنندگان مستقل که دارای قدرت در بازارهای ملی هستند وارد رقابت سالم شده و از توزیع ناکارآمد کالا و بروز بازار های خاکستری جلوگیری کنند.

3-3- اصل زوال حقوق مالکیت فکری
مفهوم زوال یا انتفاع حق مالکیت فکری را می توان به زوال یا انتفاع و یا نقطه پایان حق کنترل و نظارت بر توزیع بعدی کالا در بازار پس از فروش آن تعریف کرد. هدف از اعمال این اصل، این است که به محض این که مالک یا دارنده آن حـق، با فروش یا انتـقال آن محصول در بازار، ثمـن لازم را دریافت کرد، خریدار یا منتقل الیه حق استفاده و یا نقل و انتقال آن کالا و خدمات را بدون هیچ محدودیتی داشته باشد. (عامری، 1386، ص232-179)

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

موضوع اصل زوال یا انتفاع بیشتر در تجارت بین المللی کالاهایی که حاوی حق مالکیت فکری هستند اهمیت پیدا می کند. اختلاف در درآمدها یکی از علل اساسی است که موجب می شود تا دارنده حق انحصاری مالکیت فکری یک کالا را در نقاط مختلف به قیمت های متفاوت بفروشد که این خود سبب می شود که اشخاص ثالث کالا را از جائی که ارزان فروخته می شود بخرند و آنرا در کشوری که قیمت آن گرانتر است بفروشند. کشورهای توسعه یافته مخالف بروز این شرایط هستند، زیرا ورود وافر کالاهای ارزان به ضرر صنعت ملی و وضعیت اشتغال آنهاست. این در حالی است که منع بازار های خاکستری برای کشورهای کم توسـعه یافته باعـث می شود که این کشورها نتوانند از مزیت نسبی خود یعنی کار ارزان استفاده لازم را ببرند.

البته، این به معنای نفی اهمیت اقتصادی این اصل برای کشورهای پیشرفته نباید تلقی شود. زیرا، وجود و اجرای این اصل به آنها امکان جلوگیری از سوء استفاده از حق انحصاری مالکیت فکری را بوجود می آورد تا از این راه بتوانند جریان آزاد کالا و سرمایه را تأمین کنند. بدین سبب این کشورها، ضمن قبول اصل مزبور، در اجرای آن، رویه منسجمی را اتخاذ نکرده اند و بسته به این که معامله مزبور توسط شرکت تابع آنها انجام گرفته یا یک شرکت خارجی و مستقل، اصل زوال را در برخی موارد در سطح ملی و در بعضی موارد در سطح بین المللی پذیرفته اند. رویه قضائی ایالات متحده آمریکا بهترین نمونه این رویکرد است. براساس این رویه چنانچه محصول ثبت شده، در خارج از کشور و برای بار اول توسط شرکتی آمریکائی یا یکی از شرکتهای فرعی یا وابسته به آن فروخته شود، حق انحصاری مالک نسبت به مال فروخته شده منتفی می شود و بنابراین، نمی تواند مانع وارادات موازی به کشور محل ثبت یعنی ایالات متحده گردد، برعکس، چنانچه چنین معامله ای توسط شرکتی مستقل و در خارج از کشور صورت گرفته باشد در این صورت مالک محصول ثبت شده می تواند مانع ورود آن محصول شود. رویه مشابه و در عین حال متفاوتی را اتحادیه اروپا اتخاذ کرده است ، بدین ترتیب که چنانچه محصول ثبت شده در بازار یکی از کشورهای عضو اتحادیه معامله شده باشد در این صورت حق مالک نسبت به این محصول منتفی می شود و بنابراین نمی تواند از معاملات بعدی این محصول جلوگیری کند. ولی، اگر این محصول در خارج از اتحادیه خرید و فروش شده باشد در این صورت حق مالک نسبت به محصول منتفی نمی شود و مالک می تواند مانع بازار های خاکستری شود.
اتخاذ سیاست های متفاوت بالا، منعـکس کننده اجرای اصـل زوال در سه سطح متـفاوت ملی، منطـقه ای و بین المللی می باشد. بدین معنا که چنانچه گستره اعتبار یا حاکمیت اصل مزبور تا سطح ملی باشد حق استیفاء از حق مزبور تنها بعد از معامله محصول یا کالای مورد بحث در کشور صادر کننده ورقه اختراع (که محل انجام معامله است) از بین می رود. در سطح منطقه ای، انجام معامله در هر کدام از کشورهای منطقه ای حق مزبور را در تمام کشورهای منطقه از بین می برد و در بعد بین المللی، این حق، در صورت انجام معامله در هرنقطه ای از جهان نسبت به محصول مورد معامله از بین خواهد رفت. (کوریا ، 2000، ص 82-81)
از این نظر بسیاری از کشورهای در حال توسعه اصل زوال بین المللی را اتخاذ کرده اند. هدف از این سیاست جلوگیری از دارنده مالکیت فکری از منع ورود کالاها به بازار ملی به منظور ایجاد انحصار و بالا بردن قیمت کالاهاست.
سیاست های متفاوت اقتصادی کشورها موجب شد که ماده 6 موافقت نامه تریپس سیاست واحدی را در خصوص اصل زوال بر کشورهای عضو تحمیل نکند و آنها را در انتخاب اصلی که آن را مناسب مصالح ملی خود بدانند، آزاد بگذارد، مشروط بر این که بین اتباع کشورهای عضو تبعیض قائل نشوند و دو اصل رفتار ملی و شرط دولت کامله الوداد رعایت شود.
با عنایت به موارد فوق الذکر و در نظر گرفتن این واقعیت که اتخاذ و اجرای اصل زوال بین المللی می تواند مانع انحصار، موجب تشویق و افزایش بازار های خاکستری و در نتیجه ارزان شدن محصول در بازار داخلی شود اصل مزبور را قانون ایران پیش بینی کرده است، که در قسمت بعد بحث می شود.
در جهت حمایت از حقوق مالکیت و حق تکثیر یا اختراع و ادامه حیات علایم تجاری و به منظور جلوگیری از بازار های خاکستری با وجود موانع و مشکلاتی که این منبع برای دارندگان حق تکثیر دارد، قبول اصل زوال حقوق مالکیت فکری یک گام منطقی به نظر می رسد.
بروز واردات موازی در مورد کالاهایی است که علایم تجاری یا اختراع آنها ثبت شده است یا شامل حقوق تکثیر ( کپی رایت) می شوند. بنابراین کالاهای واردات موازی غیر مجاز و یا قاچاق نیستند، حال مسأله اصلی این است که آیا مالک حق فکری می تواند پس از یک بار فروش کالا، دوباره اعمال حق کند؟
این حقوق در حیطه بحث اصل زوال مالکیت فکری قرار می گیرد. اگر بپذیریم مالک حق پس از اولین فروش دیگر نتواند اعمال حق کند و تمام حقوقش ساقط شود ممکن است به دلیل سوء استفاده های اقتصادی متضرر گردد (هیس ، 2004، ص13). در مقابل این نظریه حقوقدانان آلمانی بر اساس قانون مدنی آلمان در دو حوزه به بحث می پردازند (همان، ص 15-14)، بر اساس این نظریه ها، حق مالکیت فکری و عدم زوال آن یک روش پاداش به مخترع است که او همیشه حق انحصاری تجارت اختراع خود اعم از تولید، تبلیغ، فروش، اجاره، وام، صادرات و واردات را در اختیار داشته باشد و هریک از این موارد را به عنوان حالتی تغییر یافته از همان حق اولیه می پذیرند.
طبق این نظریه ها، هیث معتقد است، عدم تجارت یک محصول یا اختراع زمانی می تواند به عنوان پاداش یک مخترع یا مالک علایم تجاری مطرح شود که تجارت آن محصول در داخل مرزهای یک کشور باشد و نظریه های کوهلر در طیف ملی قابل پذیرش است. (همان، 16-13)
مکزیک و کانادا جزء کشورهایی هستند که تئوری فوق را توسعه داده و وارد قوانین ملی خود کرده اند به این ترتیب محصولی را که تحت حق تکثیر (کپی رایت) باشد خریدار نمی تواند آن را تکثیر نماید و خود مالک می تواند یک کپی از محصول را در اختیار خریداران قرار دهد.
حال این مسأله مطرح می شود که اگر تولیدات اولیه مالک در دسترس نبود آیا حق تکثیر این اجازه را می دهد که خریداران اولیه اقدام به تکثیر محصول نمایند؟ این موضوع طبق قوانین کانادا در صورتی غیرقانونی است که حق مالکیت فکری ثبت شده مربوط به محصولات داخلی کانادا باشد اما در صورتی که محصولات وارداتی باشند خریداران داخلی می توانند آن را تکثیر نمایند و باید اذعان کرد عدم رعایت قوانین مربوط به حفظ حقوق مالکیت فکری در مرحله توزیع محصولات وارداتی طبق قانون کانادا غیر قانونی است(مک گلیوری، ص 154).
پس حیطه مقررات فوق تنها در حوزه قوانین ملی است. به عبارت دیگر زوال حق مربوط به مواردی است که توزیع نسخه اولیه آنها به صورت مجاز صورت گرفته باشد و تمامی محصول به فروش رسیده باشد حال این سوال پیش می آید که اگر فروش این محصولات در خارج از کشور صورت بگیرد، قوانین کانادا به چه میزانی می تواند از محصولات خود حمایت کند.
در ادامه به بررسی نحوه برخورد حوزه های قضایی مختلف با موضوع زوال بین المللی می پردازیم.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   درون مایه و امرؤالقیس

3-3-1- ایالات متحده آمریکا
در ایالات

دیدگاهتان را بنویسید