تحقیق رایگان با موضوع نکات ادبی و اطمینان

دانلود پایان نامه

ترجمه: تو در میان دوستان و دشمنان علی علیهالسلام انسان پاک‌سرشت و فرد بدنهاد را میشناسی (و از یکدیگر تشخیص می‌دهی).
نکات ادبی: بین «ولاء» و «بغض» و بین «دنس» و «زکا» طباق وجود دارد .
شرح: علی علیه السلام فرمود: «وَ الَّذِی فَلَقَ الحَبَّهَ وَ بَرَأ النَّسمَهَ إنَّهُ لَعَهد النَّبیُّ الأمِّیّ أنّهُ لایُحِبُّنی إلَّا مُؤمنٌ وَ لایُبغِضُنی إلَّا مُنَافِقٌ: سوگند به آن که دانه را شکافت و موجودات را آفرید، پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم سفارش نمود که جز مؤمن مرا دوست نمیدارد و جز منافق با من دشمنی نمی‌کند»(شبلنجی،بی‌تا:162).
109- فَقُلْ لِمَن وَالَی عَلیاً لاتَخَف
فِی الحَشرِ مِن هَولِ عَذابٍ یُتَّقَی
110- فَالنَّارُ لاتُحرِقُ عُوداً مِنکَ قَد
أَورَقَ فِی ماءِ الوِلاءِ وَ نَما
مفردات: العُود: الخَشَب: چوب / أورَقَ الشَّجَر: ظَهَرَ ورَقَه : درخت برگ درآورد
109- به کسی که با علی علیهالسلام پیمان ولایت و دوستی بسته است، بگو که در روز قیامت از وحشت عذاب ترسناک آن بیم نداشته باش.
110- چرا که آتش دوزخ، چوبی را که با آب ولایت و دوستی علی علیهالسلام به بار نشسته و رشد کرده است، نمی‌سوزاند (یعنی کسی که عشق علی علیهالسلام را در دل داشته باشد، در آتش جهنم نمی‌سوزد).
شرح: از انس بن مالک روایت شده که در خواب، پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم را دید که میفرماید: « . . . وَ أمّا عَلیٌّ فَهوَ صِدِّیقُ الأکبرُ لایَخشَی یومَ القیامهِ مَن أَحبَّهُ »(خوارزمی،بیتا:32).
سرخوش‌است آن کو به‌پاخیزد به‌صد شوق وشعف شعف شعف شعف
با تولای علی در عرصهی روز شمار
(حافظی کاشانی، 1390: 97)
111- لاتَخشَ مِن بَعدِ وِلاهُ زَلَّهً
فَقَد تَمَسَّکْتَ بِأَوثَقِ العُرَی
مفردات: الزَّلَّه: العِثار، الإنحراف: لغزش و کجروی / تمسَّکَ بِه: تَعلَّقَ به و اعتَصَم: به آن چنگ زد / العری: جِ العُروه: ما یُوثَقُ به : آن‌چه بدان اطمینان کنند، دستاویز
ترجمه: بعد از ولایت و دوستی علی علیهالسلام از هیچ گناه و لغزشی نترس، چرا که تو به مطمئنترین دستاویز چنگ زدهای (منظور این‌که ولایت علی علیهالسلام انسان را از ارتکاب گناه و لغزش بازمی‌دارد).
نکات ادبی: مصراع دوم تلمیحی است به آیه‌ی‌ 256 سوره‌ی بقره: «ومَن یکفُرْ بِالطّاغوتِ و یُؤمنْ بِاللهِ فَقَد اسْتَمسَکَ بِالعروَهِ الوُثقَی لا انْفِصامَ لَها وَ اللهُ سَمیعٌ علیمٌ ».
شرح: قال رسول الله(ص): «مَن أحَبَّ أنْ یَتَمسَّکَ بِالعُروهِ الوُثقَی لاانْفِصامَ لَها فَلیَتَمسَّکَ بِولایهِ أخِی وَ وصیِّی علیِّ بنِ أبی‌طالبٍ فَإنَّهُ لایَهلِکُ مَن أحَبَّهُ وَ تَولّاهُ و لایَنجُو مَن أبغَضَهُ وَ عاداهُ»(صدوق،1361: 368). هم‌چنین امام باقرعلیه‌السلام فرمود: «ولایت علی بن ابی‌طالب ریسمانی است که خداوند درمورد آن فرمود: “وَ اعْتَصِموا بِحبلِ اللهِ جمیعاً وَ لاتَفَرَّقُوا”پس هر کس به آن تمسک جوید، مؤمن است و هرکس آن را ترک کند، ایمان ندارد» (مجلسی،1403: 36/ 18).
ابن یمین نیز در ارتباط با این حدیث سروده:
نندیشم از تزلزل اقدام کاعتصام
من بنده را به حبل تولای حیدر است
(زیادی، 1381: 8)
112- وَ قُلْ لِمَن ضَلَّتْ بِهِ أَهواؤُهُ