بهترین و سخت‌ترین روش ‌راه‌اندازی کسب‌وکار "

بهترین و سخت ترین روش راه اندازی کسب وکا “

راه انداختن کسب وکار مثل آب خوردنه. فقط یک روز طول می کشه. اما راه انداختن کسب وکاری که حالا حالاها بچرخد خیلی سخت تره (حتی اگه تمومِ وقت و پول تون رو داخل شکمش بریزین). تازه هر چه وقت و پول بیشتری داخل شکمش بریزین کارتون خطری تر هم می شه. به قول خودم: «کار هرکی نیس شرکت ساختن، جون سگ می خواد و فرد زرنگ!» شمایی که تا به حال صابون کارآفرینی به تن تون نخورده، چه جوری می‏ خواهید خطر کار رو پایین بیارین و شانس موفقیت رو بالا ببرین تا به رؤیای کارآفرین بودن تون لباس ی عمل بپوشونین؟ در این مقاله می تونین راجبه بهترین و سخت ترین روش راه اندازی کسب وکار، اطلاعات بیشتری به دست بیارین.

خیلی آسون: کسب وکارتان رو راه بندازین و شغل تموم وقت تون رو هم حفظ کنین.

نگه داشتن شغلِ تموم وقت بهترین روش واسه تازه کاران این میدون، مگه در موارد خاص.

، باید گفت که این راه سخت ترین راه هم هست، چون فداکاری، نظم و انضباط و سخت کوشی خفنی رو می خواد. اما جا نزنید، اگه حاضر نباشید عرق بریزین و فداکاری کنین، کسب وکار جدیدتون با سر به زمین خواهد خورد. حالا چه این کار تموم وقت تون رو نگه داشته باشین و چه ولش کرده باشین.

واسه چلاندن خطر و ساختن پایه های محکم جهت جلو بردن کسب و کاری موفق، بیایید این ۶ پله رو با من همراه بشین:

۱. مثل زمان دانشجویی زندگی کنین

تقریبا هر کسب وکاری، در شروع واسه پولساز شدن، خودش نیازمند پوله (حتی اگه پول هم لازم نباشه، وقت رو که حتما باید گذاشت… وقت هم که طلاست). مثلا بعضی از کسب وکارهای کوچیک سالا زمان می برن تا به سود برسن.

درصد خیلی بالایی از کار و کاسبیا شکست می خورند چون پول کم میارن. حتی اگه هم پول عامل زمین خوردن نباشه، مشکلات طولانی پولی باعث انجام تصمیمات بلندمدت بدی می شن.

هیچ وقت خوش خیال نباشید که پس اندازه های شخصی قراره شما رو از این طوفان بلا نجات بدن. هر خُرده خرج غیرضروری ای رو از مخارج تون حذف کنین.

قبل از شروع کسب وکار، پوست از سرِ تموم خرجای الکی تون بِکَنید.

۲. سر کار فعلی تون مثل مورچه جون بکنین

وقتی از واسه سرمایه و ورود و خروج پول به شرکت فسقلی تون، دست تون در پوست گردو رفت، دود شدنِ درآمدی که از شغل تموم وقت تون به دست میاد، قوزِ بالا قوز هستش. پس سعی کنین سوپراستار باشین. با آخر سخت کوشی و موثری ممکن کار کنین. طوری کار کنین که بقیه دچار عذاب وجدان شن و خودتون از کارکرد و دلسوزی تون راضی باشین.

اونقدر وجدانِ کاری به خرج بدین که تنگ غروب و آخر هفته ها صاحب کارتون کار سرتون نریزد و وقت تون در اختیار خودتون باشه که بدجوری لازمش دارین.

۳. برنامه زمان بندی وحشتناکی واسه خودتون بریزین

یعنی وقتی ساعت کاریِ شغلِ «معمولی »تون تموم شه، ساعت کاری کار و کاسبی تون شروع شه.

حساب کنین که هر روز غروب، واسه پرداختن به کار و کاسبی تون چند ساعت وقت می ذارین و به این عدد ۲۵ تا ۵۰ درصد اضافه کنین.

بعد به این برنامه زمان بندی پایبند باشین. جایی اونو بنویسین و اگه برنامه تون می گه کارتون از ۵:۳۰ عصر تا ۹ شب روزهای عادی و ۸ صبح تا ۳ بعدظهر روزهای تعطیل، طول می کشه، در این ساعتا یه قُل دو قُل بازی نکنین؛ کار کنین.

به برنامه زمانبندی ای که واسه کار و کاسبی تون ریخته اید مثل برنامه کار فعلی تون نگاه کنین و جدی بگیریدش – اصلا هم قابل دور زدن نیس.

بعد این برنامه زمان بندی رو پیش ببرین.

۴. غر نزنید

مثلا می خواید شرکتی در مورد ی ارائه خدمات مشاوره کاری راه بندازین. به محض اینکه چند مشتری گیرتون اومد، عصرها و آخر هفته هاتون پُر میشه.

این چیز بدی نیس، خیلی هم چیز خوبیه؛ مشتری به تور انداختن یعنی تولید درآمد.

شاید لازم باشه هر روز صبح قبل از رفتن به سرکار ثابت تون، کمی زودتر از خواب بیدار شید تا ایمیل هاشون رو بخونین. خیلی جاها مشتریا هستن که ساعت کاری شما رو تعیین می کنن.

غُر نزنید. نِق نِق نکنین. به خودتون یادآوری کنین که در اختیار داشتن مشتریایی که دائم ازتان کار بخوان خیلی هم عالیه، چون معنیش این می شه که مشتری هاتون سرکاری نیستن، بلکه مشتریایی درست و حسابی هستن.

جلوی غُر زدن خودتون رو بگیرین. با خوشحالی هزینه پیشرفت تون رو پرداخت کنین، هزینه ای که بیشتر آدما نمی پردازند.

۵. اسکروج باشین

«اصلا سر از کار این دنیا در نمی آورم! هیچ چیزی به اندازه فقر سخت نیس، اما هیچ چیزی هم بدتر از جستجوی ثروت تقبیح نمی شه!»

– شخصیت «اسکروج»، داستان سرود کریسمس

علیرغم چیزی که پیش خودتون فکر می کنین، ابنیزیر اسکروجِ خسیس و سنگدل که مورد آزار چند روح قلدر هم قرار گرفت، از قضا محبوب تر از بقیه شخصیتای داستانای چارلز دیکنز مثل «مادام هاویشامِ» خُل و چل و اون مرتیکه ی دزد عوضی «فاگین» و نوچه ی قالتاقش «آرتفول داجر» و آقای «بامبلِ» بَبوگلابی و بقیهه، بفرمایید از خودم نمی گم: اینجا نوشته.

اما برسیم به قضایای کارآفرینی. شاید اوایلش کمی وسوشه شید که سودتون رو خرج کنین، این طبیعیه. اما شما نکنین. هر چِندرغازی که در می‏ بیارین رو دوباره داخل کار بندازین. از سودتون واسه فراهم کردن زیرساخت کسب وکارتان استفاده کنین (واسه چیزایی که می خواید نه، واسه چیزایی که لازم دارین). مثلا برید و با سودتون تدارکات و وسیلهِ کاری که قبلا اجاره می کردین رو بخرین. خرج کارتون کنین یا پس انداز کنین تا در زمانی که درآمدتان فروکش می کنه، قایق تون به گِل ننشیند.

به سود، به چشم درآمد نگاه نکنین؛ به چشم وسیله ای نگاه کنین که می تونه کسب وکار رو گسترش بده.

۶. شغل ثابت خود رو بیشتر از اون زمانی که فکر می‏ کنین بسه، نگه دارین

سخت ترین و گول زننده ترین بخش کار اون جاییه که باید تصمیم بگیرین چه موقع می خواید کار ثابت تون رو ول کنین و ۲۴ ساعته به کسب وکار خودتون بچسبید.

بدترین زمانی که می تونین واسه تصمیم گیری پیدا کنین، وقتیه که دیگر خسته شدین، استرس دارین، حال تون از کار ثابت و رئیس تون بهم می خوره و می خواید زندگی تون رو از دست اینا پس بگیرین. اما دست نگه دارین! به این زودی شغل ثابت تون رو ول نکنین. هر وقت شک داشتین، تصمیم نگیرید. همیشه روی اعداد تمرکز کنین، نه روی احساسات. وضعیت پولی – هم شخصی و هم مربوط به کسب وکار – تکلیف شما رو مشخص می کنن که در چه زمانی عطای کار ثابت رو به لقایش ببخشین.

برگرفته از: inc

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳۶۰۰۰تومان


۸۰۰۰تومان